طوبی یا زقوم، انتخاب با خودمان! (اعمال ماه شعبان)

طوبی یا زقوم، انتخاب با خودمان! (اعمال ماه شعبان)

طوبی یا زقوم، انتخاب با خودمان! (اعمال ماه شعبان)

چشم به هم گذاشتیم و ماه خدا هم گذشت. ماهی که از فضیلتهایش زیاد گفته اند و ما هم زیاد شنیده ایم. ماه لیله الرغایب، ماه مولود کعبه، ماه اعتکاف، ماه مبعث و ماه رجبیون. آنقدر رحمت و برکت در این ماه زیاد هست که حتی اگر کسی فقط یک روزش را روزه گرفته باشد، غضب الهی از او دور می شود. اما اگر موفق به انجام عبادت در این ماه نشده اید و این ماه به قول گفتنی از کفتان رفت، نگران نباشید؛ ماه شعبان در راه است. ماهی پر از رحمت و فضیلت که به نام نامی رسول اکرم (صلوه الله علیه و آیه) ملقب است.

از حضرت صادق (ع) روایت شده است که چون ماه شعبان فرا می‌رسید امام زین العابدین (ع) اصحاب خود را جمع مى‌نمود و مى‌فرمود: اى اصحاب من مى‌دانید این چه ماهى است؟ این ماه شعبان است و حضرت رسول (ص) مى‌فرمود: شعبان ماه من است، پس در این ماه براى جلب محبت پیغمبر خود و براى تقرّب به سوى پروردگار خود روزه بدارید. به حقّ آن خدایى که جان علىّ بن الحسین به دست قدرت اوست سوگند یاد مى‌کنم که از پدرم حسین بن على (ع) شنیدم که فرمود شنیدم از امیرالمؤمنین (ع) که هر که روزه بگیرد در ماه شعبان براى جلب محبّت پیغمبر خدا (ص) و تقرّب به سوى خدا، خداوند او را دوست می‌دارد و در روز قیامت کرامت خود را نصیب او می‌گرداند و بهشت را براى او واجب می‌کند.

اعمال ماه شعبان هم مثل ماه رجب دو قسمت دارد؛ اعمال مشترکه و اعمال مخصوصه. در این مقاله شما را با اعمال مشترکه ی این ماه آشنا خواهیم کرد.

·         اوّل هر روز ۷۰ مرتبه بگوید «اَسْتَغْفِرُاللّهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَهَ»

·         دوّم هر روز ۷۰ مرتبه بگوید «اَسْتَغْفِرُاللّهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیّوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ» و در بعضى روایات الْحَىُّ الْقَیُّومُ پیش از الرَّحْمنُ الرَّحیمُ است و عمل به هر دو خوبست و از روایات مستفاد مى شود که بهترین دعاها و ذکرها در این ماه استغفار است و هر کس در هر روز این ماه، ۷۰ مرتبه استغفار کند مثل آنست که هفتاد هزار بار در ماههاى دیگر استغفار کرده باشد.

·         سوّم تصدّق کند در این ماه اگرچه به نصف دانه خرمایى باشد تا حق تعالى بدن او را برآتش جهنّم حرام گرداند. از حضرت صادق (ع) منقول است که از آن جناب سؤال کردند از فضیلت روزه رجب، فرمود: «چرا غافلید از روزه شعبان؟ راوى عرض کرد یابن رَسول الله (ص) چه ثوابی دارد کسى که یک روز از شعبان را روزه بگیرد؟ فرمود: به خدا قسم بهشت ثواب اوست. دوباره پرسید یابن رسول الله (ص) بهترین اعمال در این ماه چیست؟ فرمود: تصدّق و استغفار. هر کس در ماه شعبان تصدّق کند حق تعالى آن را تربیت کند همچنانکه یکى از شما شتر بچّه اش را تربیت مى کند تا آنکه در روز قیامت برسد به صاحبش در حالتى که بقدر کوه اُحُد شده باشد.»

·         چهارم در تمام این ماه هزار بار بگوید «لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَلانَعْبُدُ اِلاّ اِیّاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ» که ثواب بسیار دارد از جمله آنکه عبادت هزار ساله در نامه عملش بنویسند

·         پنجم در هر پنجشنبه این ماه دو رکعت نماز بخواند و در هر رکعت بعد از حمد، صد مرتبه توحید و بعد از سلام صد بار صلوات بفرستد تا حق تعالى هر حاجتى دینی و دنیایی که دارد بر آورده کند.

 و روزه ی ماه شعبان هم فضیلت دارد و روایت شده که «در هر روز پنجشنبه ی ماه شعبان، آسمانها را زینت می کنند، پس ملائکه عرض مى کنند خداوندا! بیامرز روزه داران این روز را و دعاى ایشان را مستجاب گردان.» و در خبر نبوى است که «هر که روز دوشنبه و پنجشنبه شعبان را روزه دارد حقّتعالى بیست حاجت ازحوائج دنیا وبیست حاجت ازحاجتهاى آخرت او را برآورد.»

·         ششم صلوات در این ماه بسیار سفارش شده است. هرچه بیشتر، بهتر!

·         صلوات شعبانیه و مناجات شعبانیه هم که در مفاتیح الجنان به تفصیل آمده است از اعمال دیگر این ماه هستند.

همانطور که می بینید، بیشترین اعمالی که برای ماه رجب و شعبان سفارش شده، استغفار و روزه است. شاید حکمتش این باشد که با دلهایی صاف و آماده به میهمانی خدا در رمضان برویم. شاید روزهای بلند تابستان، اراده ها را برای گرسنگی و تشنگی ۱۶- ۱۷ ساعتی کمی سست کند، اما دانستن این همه سفارش و به یاد آوردن گرمای طاقت فرسای سرزمین وحی و همت بلند رسول خدا (ص) و اهل بیت (ع)، می تواند دلگرمی خوبی باشد برای همه ی کسانی که مشتاق بندگی اند.

در آخر حدیث جالبی را از پیامبر اکرم (ص) به نقل از امیر المؤمنین (ع) درباره ی این ماه با هم بخوانیم:

بدرستیکه خداوند عزّوجّل چون روز اوّل ماه شعبان می شود امر می کند به درهای بهشت، پس باز می شود و امر می کند درخت طوبی را پس نزدیک می کند شاخه های خود را براین دنیا. آنگاه ندا می کند منادی پروردگار عزّوجلّ: ای بندگان خدا این شاخه های درخت طوبی است پس در آویزید به او که بلند کند شما را بسوی بهشت و این شاخه های درخت زقوم است پس بترسید از او که شما را به سوی دوزخ هدایت نکند. رسول خدا (ص) فرمود: قسم به آنکه مرا به راستی به رسالت مبعوث نموده که هر که فرا گیرد درسی از خیر و نیکی در این روز پس به تحقیق که در آویخته به شاخه ای از شاخه های درخت طوبی پس آن کشاننده است او را بسوی بهشت و هر که فراگیرد دری از شرّ را در امروز پس به تحقیق که در آویخته به شاخه ای از شاخه های درخت زقوم پس آن کشاننده است او را بسوی آتش.

 

منبع: مفاتیح الجنان، باب دوم، فصل دوم
پژواک

نظر دهيد