آغاز ساخت صحن حضرت زهرا(س) در نجف با هزينه 700 ميليارد تومان

آغاز ساخت صحن حضرت زهرا(س) در نجف با هزینه ۷۰۰ میلیارد تومان

آغاز ساخت صحن حضرت زهرا(س) در نجف با هزینه ۷۰۰ میلیارد تومان

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات از امضای قرارداد آغاز ساخت “صحن حضرت زهرا(س) ” در حرم حضرت امیرالمومنین(ع) با مساحت ۱۹۸ هزار متر و پیش‌بینی هزینه ۷۰۰ میلیارد تومانی خبر داد.

 

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات از امضای قرارداد آغاز ساخت “صحن حضرت زهرا(س) ” در حرم حضرت امیرالمومنین(ع) با مساحت ۱۹۸ هزار متر و پیش‌بینی هزینه ۷۰۰ میلیارد تومانی خبر داد.

حسن پلارک امروز در نشستی خبری با تشریح اهم پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات در شهرهای مقدس کربلای معلی، نجف اشرف، سامرا و کاظمین اظهار داشت: ستاد بازسازی عتبات فعالیت خود را از سال ۱۳۸۲ و پس از سقوط صدام در عراق آغاز کرد.

وی با اشاره به غربت بارگاه‌های ائمه اطهار در عراق در زمان حکومت بعثی صدام و تخریب زیارت‌گاه‌های ائمه اطهار خاطر‌نشان کرد: بر اساس ضرورت‌هایی که وجود داشت، ستاد بازسازی عتبات عالیات کار خود را در ۳ مرحله کاری آغاز کرد؛ در ابتدا تعمیر و غبار‌روبی از حرم‌ها، رواق‌ها، صحن‌ها، گنبد‌ها و اطراف حرم در دستور کار ستاد بازسازی عتبات قرار گرفت.

* اجرای ۱۵۰ پروژه با هزینه ۷۰ میلیارد تومان

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: در مرحله دوم، تعمیرات جزئی حرمین در شهرهای مقدس کربلا، نجف سامرا و کاظمین در دستور قرار گرفت که شامل تعمیر پشت‌بام‌ها، چراغانی، مضیف‌ها، سیستم‌های هواساز، روشنایی، سیستم‌های صوتی، سرویس‌های بهداشتی و تاسیسات حرم‌ها را شامل می‌شده است و تاکنون ۱۵۰ پروژه کوچک و بزرگ و با هزینه ۷۰ میلیارد تومان در این فاز هزینه شده است.

* نذورات مردمی؛ محل تامین هزینه‌های بازسازی عتبات

پلارک منابع تأمین هزینه‌های بازسازی عتبات عالیات را “وجوحات و نذورات مردمی ” دانست و با اشاره به مرحله سوم اقدامات این ستاد یادآور شد: در مرحله سوم، کارهای زیربنایی و توسعه حرم‌ها در دستور کار ستادبازسازی قرار گرفته تا کمبودهایی که در حرمین احساس می‌شد رفع شود.

* احداث مجتمع سید‌الشهدا(ع) با ۱۴ هزار مترمربع زیربنا در کربلا

وی با اشاره به پروژه‌های اجرا شده و در دست اجرا در کربلای معلی اظهار داشت: یکی از بزرگترین ساختمان‌های شهر کربلای معلی که توسط ستاد بازسازی و با رعایت طرح جامعه توسعه حرم جانمایی و احداث شده، “مجتمع سید‌الشهدا(ع) ” است که این مجتمع شامل بیش از ۱۴ هزار متر‌مربع زیربنا است و در ۶ طبقه احداث شده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات افزود: مجتمع سید‌الشهدا(ع) شامل مهمان‌پذیر حضرت، سوئیت‌های اقامتی، کلاس‌های آموزشی، سالن‌های آمفی‌تئاتر، واحدهای خدماتی، سرویس‌های بهداشتی، آشپزخانه و … است که با تکمیل شدن این پروژه در اختیار زائران حضرت سید‌الشهدا(ع) قرار می‌گیرد.

* احداث بیمارستان ۱۲۰ تختخوابی سیدالشهدا(ع) در کربلا با ۳۰ میلیارد تومان سرمایه

پلارک ساخت بیمارستان ۱۲۰ تختخوابی سید‌الشهدا(ع) در کربلای معلی را یکی دیگر از پروژه‌های بزرگی دانست که توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات احداث شده و گفت: شهر کربلا تا پیش از این فاقد بیمارستان بود و با بهره‌برداری از این بیمارستان مهم‌ترین بیمارستان فوق‌تخصصی در کربلای معلی به بهره‌برداری خواهد رسید و تاکنون این پروژه بیش از ۷۰ درصد پیشرفت داشته است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات در خصوص بخش‌های این بیمارستان و هزینه‌ای که برای ساخت آن صرف شده است، خاطر‌نشان کرد: بیمارستان ۱۲۰ تختخوابی سید‌الشهدا(ع) دارای تمام بخش‌های تخصصی و فوق‌تخصصی است و این بیماستان دارای مدرن‌ترین تجهیزات روز دنیا خواهد بود همچنین پزشکان مجرب فوق‌تخصص بر اساس برنامه‌ریزی که صورت خواهد گرفت به‌صورت هفتگی به این بیمارستان اعزام می‌شوند که به زوار حضرت سید‌الشهدا(ع) خدمات درمانی ارائه خواهند کرد.

وی ادامه داد: بیمارستان ۱۲۰ تخت‌خوابی سید‌الشهدا(ع) در مجموع با ۳۰ میلیارد تومان تکمیل خواهد شد که ۱۷ میلیارد تومان مربوط به هزینه ساخت بیمارستان و ۱۳ میلیارد تومان نیز برای تجهیز این بیمارستان در نظر گرفته شده و در حال حاضر مراحل ساخت بیمارستان به اتمام رسیده و در حال تجهیز آن هستیم.

* طرح جامع توسعه صحن‌های مطهر حضرت سید‌الشهدا(ع)

پلارک طراحی طرح جامع توسعه صحن‌های مطهر حضرت سید‌الشهدا(ع) و حضرت ابوالفضل‌العباس‌(ع) در کربلای معلی را از دیگر پروژه‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات دانست و گفت: طرح توسعه کربلای معلی طرح بسیار جامعی است که در شورای فنی وزارت بلدیه عراق نیز به تصویب رسیده و تمام پروژه‌های بازسازی براساس آن انجام می‌شود.

* ساخت صحن حضرت زهرا(س) و افزایش ۱۰ برابری فضای حرم امیرالمومنین(ع)

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات عمده‌ترین و بزرگ‌ترین پروژه‌ای را که در دستور کار ستاد بازسازی عتبات عالیات را قرار دارد را ساخت “صحن حضرت زهرا‌(س) ” در حرم حضرت امیر‌المومنین (ع) دانست و تصریح کرد: امروز قرارداد آغاز ساخت حرم حضرت امیر‌المومنین(ع) با اتمام فاز صفر این پروژه به امضا خواهد رسید و با ساخت صحن حضرت زهرا(ع) فضای موجود حرم حضرت امیرالمومنین(ع) به ۱۰ برابر افزایش می‌یابد.

وی افزود: از ۲ سال پیش که ساخت صحن حضرت زهرا(س) در نجف اشرف در دستور کار ستاد بازسازی قرار گرفت، زمین مورد نیاز برای این پروژه تملک شد و گودبرداری نیز صورت گرفته و در طول این مدت، طراحی فاز صفر توسط مجرب‌ترین اساتید معماری و با همکاری دانشگاه شهید بهشتی انجام شده است و پیمانکار مربوطه نیز انتخاب شده است.

* ساخت صحن حضرت زهرا(س) طی ۵ سال با مساحت ۱۹۸ هزار متر

پلارک با بیان اینکه مصالح مورد نیاز برای این پروژه به محل آن انتقال یافته است، یادآور شد: طی روزهای آتی اجرای فاز یک این پروژه توسط پیمانکار ایرانی آغاز می‌شود و این پروژه به امضاء دیوان وقف شیعی عراق، وزارت بلدیه و تولیت حرم حضرت امیرالمومنین (ع) رسیده و مدت‌ زمان ۵ سال با صرف هزینه ۷۰۰ میلیارد تومان برای ساخت و تکمیل صحن حضرت زهرا(س) پیش‌بینی شده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، صحن حضرت زهرا(س) را شامل قسمت‌های زیارتی، غیرزیارتی و فضاهای جانبی دانست و گفت: در قسمت غیر‌زیارتی صحن حضرت زهرا‌(س)، کتابخانه واحدهای خدماتی، پارکینگ، موزه، مضیف و … پیش‌بینی شده است و مجموعا صحن حضرت زهرا(س) ۱۹۸ هزار متر مساحت خواهد داشت و پیمانکاری نیز که برای این پروژه انتخاب شده یک پیمانکار ایرانی است که تنها هزینه‌های صرف شده را دریافت خواهد کرد و هیچ سودی از بابت این پروژه دریافت نمی‌کند

منبع:فارس

نظر دهيد