آیا خمینی ها با هم تفاوت دارند؟

آیا خمینی ها با هم تفاوت دارند؟

در حالی که با مصاحبه رسمی حجت الاسلام سید علی خمینی با پایگاه خبری جماران و اظهارنظر صریح در خصوص عدم شرکت در یک مراسم در مهدیه تهران، شایعات و اخبار متناقض در این خصوص پایان گرفت،  به مروری بر رویکرد و عملکرد سه فرزند مرحوم حجت الاسلام سید احمد خمینی می پردازیم.


تصویر مشهور امام با علی کوچولو

حجت الاسلام سید علی خمینی، کوچکترین فرزند مرحوم سید احمد خمینی که با سکوت دو هفته ای خود نشان داد حتی المقدور از ورود به فضای جنجال های سیاسی پرهیز دارد، طی روزهای پس از ۹ دی تلفن همراه خود را خاموش کرده و به کسانی که از وی علت عدم مصاحبه و تکذیب را می پرسیدند، با اشاره به انتشار اطلاعیه دفتر امام، به بی نتیجه بودن جدال با شایعه پردازان اشاره کرده بود و اکنون نیز به بهانه انتشار خبر راه اندازی پایگاهی اینترنتی برای انتشار مباحث درسی برادر بزرگترش سید حسن، به تکذیب صریح ماجرای مهدیه تهران پرداخت.

با وجود آنکه عده ای از این ماجرا به دنبال القای اختلاف میان فرزندان حجت الاسلام سید احمد خمینی بودند، نزدیکان این سه برادر از هماهنگی کلی این ۳ تن در رویکرد و مشی و مواضع خبر می دهند، که همواره بر حفظ اصل و محتوای جمهوری اسلامی به عنوان مهمترین میراث امام خمینی و نیز مقابله با تندروهایی که در لوای امام و نظام رویکردی متناقض باایشان دنبال می کنند، تاکید داشته اند؛ هرچند رفتارهای آنان بروز بیرونی متفاوتی داشته است.


اخوان خمینی از راست به چپ(حجج اسلام سید علی، سید یاسر و سید حسن خمینی)

به عنوان نمونه سال گذشته، در مقطعی که حجت الاسلام سید حسن خمینی به دلایلی از میزبانی هیئت دولت در مرقد امام راحل (ره) خودداری کرد، کوچکترین برادرش به جای وی در حرم حاضر شد و یا در ملاقات با چهره های سیاسی آزاد شده از زندان، بیش از همه سید یاسر خمینی حضور می یافت و تصاویر متعددی از وی منتشر شد.

البته برخی این تفاوت ها را نیز بی ارتباط با شرایط خانوادگی این ۳ برادر نمی دانند، حجت الاسلام سید حسن خمینی، داماد آیت الله سید محمد موسوی بجنوردی، عضو مجمع روحانیون مبارز و از مسئولان قضایی دوران امام، حجت الاسلام سید یاسر خمینی، داماد سید محمد صدر، معاون عربی وزارت خارجه در دولت خاتمی و حجت الاسلام سید علی خمینی، داماد حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی، داماد و نماینده تام الاختیار آیت الله سیستانی در ایران است، چهره ای که همگان او را به تیزهوشی، نگاه باز و در عین حال رعایت شرایط بیت مرجعیت می شناسند.


سید محمد موسوی بجنوردی، سید محمد صدر، سید جواد شهرستانی

با این حال موارد دیگری هم وجود دارد. به عنوان نمونه سید علی خمینی بعد از ماجرای تخریب سید حسن خمینی و درگذشت آیت الله توسلی، در ۱۴ خرداد ۸۷ در مسجد حظیره یزد اظهار داشت : جمهوری اسلامی همراه با امام، مورد وثوق مردم قرا گرفت و جمهوری اسلامی منهای امام مشروعیت ندارد. وی ادامه داد : اگر جمهوری اسلامی منهای امام می خواهید، مطرح کنید ولی بایستی آن را به رفراندوم بگذارید.

اطلاعات خبرنگار “آینده” حاکی از آن است که هم اکنون هر ۳ برادر در حوزه علمیه قم مشغول به تحصیل علوم دینی هستند، سید یاسر علاوه بر تدریس مقدمات مشغول شرکت در دروس خارج فقه است، سید حسن از امسال تدریس دروس خارج فقه را در مدرسه فیضیه قم آغاز کرده و سید علی خمینی – همان کسی که مردم پس از رحلت امام با انتشار تصاویرش، وی را به عنوان علی کوچولوی امام می شناختند- سال گذشته پایه ۱۰ حوزه علمیه قم را به پایان رسانده و اکنون یکی از شاگردان ثابت درس برادر بزرگترش می باشد که اتفاقا با استفاده از لب تاپ و نمایش powerpoint برای طلاب تدریس می شود.

البته حجت الاسلام سید حسن خمینی علاوه بر تدریس دروس خارج، خود هنوز در درس خارج آیت الله سید علی محقق داماد، از برجسته ترین مدرسان حوزه شرکت می کند.

منبع :آینده

نظر دهيد