بالاترین وظیفه روحانیت در بیایانات ایت الله صافی گلپایگانی

بالاترین وظیفه روحانیت در بیایانات ایت الله صافی گلپایگانی

بالاترین وظیفه روحانیت در بیایانات ایت الله صافی گلپایگانی
آیت الله صافی گلپایگانی، امروز در دیدار رییس و مدیران دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم معظم له با اشاره به آیه «الَّذِینَ یُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ … » و بیان این که تبلیغ کار انبیای الهی است، گفتند: تبلیغ از مهم‌ترین رسالت‌ها و مسؤولیت‌های روحانیت است. 

ایشان تصریح کردند: انبیای الهی تبلیغ را از مهم‌ترین برنامه‌های خود قرار داده بودند و امروز روحانیون نیز باید همان رسالت را دنبال و به تبلیغ معارف الهی و دینی بپردازند.

این مرجع تقلید، راهنمایی و هدایت مردم را از مهم‌ترین اهداف تبلیغ احکام دین برشمرد و تاکید نمودند: قرآن کریم نیز بر این رسالت و هدف مهم تاکید فراوان دارد. تبلیغ رشته‌های مختلفی دارد که باید به همه آن‌ها پرداخته شود و هیچ زمانی تبلیغ دین نباید تعطیل شود.

ایشان ادامه دادند: بالاترین وظیفه روحانیت تبلیغ دین است و باید احکام خدا را به مردم رساند و به دنبال برطرف کردن شبهات و مبارزه با فرقه‌های انحرافی باشند.

حضرت آیت الله صافی‌گلپایگانی با اشاره به تفاوت‌های قومی و مذهبی مناطق مختلف، اظهار داشتند: ما باید در همه زمان‌ها برای تبلیغ معارف دینی آماده باشیم و متناسب با مناطق و گروه‌های مختلف در کشور، مبلّغ تربیت کنیم؛ زیرا هر مبلّغی توانایی تبلیغ در محیط‌ها و مکان‌های تبلیغی مختلف را ندارد.

ایشان افزودند: شناخت منطقه و نیازهای آنان و شبهات مطرح شده در آن مناطق از جمله مسائلی است که مروّجان دین باید به آن توجه و نسبت به این موضوع غفلت نکنند تا تبلیغ آن‌ها موثر واقع شود. به خصوص تبلیغ در مناطق محروم که اعزام در این بخش‌ها باید افزایش یابد.

معظم له با تأکید بر تجهیز علمی مبلّغین اظهار داشتند: تبلیغ شرایط فراوانی دارد که روحانیون و مروّجان دین باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند و بدانند که سرمایه اصلی هر مبلّغی، قرآن کریم و احادیث اهل بیت علیهم السلام است؛ بنابراین تسلط به این منابع عظیم برای آنان امری ضروری است؛ زیرا به هر میزانی که مبلغان به احادیث، روایات و آیات تسلط داشته باشند، بهتر می‌توانند معارف دینی را به مردم بازگو کنند و هدایتگر آن‌ها شوند.

ایشان افزودند: گاهی مبلّغان برخی مطالبی را بیان می‌کنند که اثر چندانی در تبلیغ ندارد و سبب گمراهی مردم می‌شود؛ زیرا برای مردم قابل فهم نیست؛ بنابراین مبلغان باید آنچه که در آیات و روایات آمده و مورد تایید است را به نحو قابل فهم برای مردم بازگو کنند.

این مرجع تقلید خدمت در عرصه تبلیغی را بسیار مهم برشمرده و خطاب به مسئولین دفتر تبلیغات اسلامی خاطرنشان کردند: هر چه بتوانید در این مساله تلاش کنید از ثواب معنوی بسیار والایی برخوردار خواهید شد؛ زیرا خداوند وسیله تقرب به خود را هدایت انسان‌ها قرار داده است.

*در تبلیغ دین کوتاهی کرده‌ایم

ایشان با بیان این که تلاش‌های فراوانی در عرصه تبلیغ دین شده است، تصریح کردند: باید قبول کنیم که در تبلیغ کوتاهی کرده‌ایم همچنان که به دیگر عبادات اهمیت می‌دهیم به تبلیغ معارف اسلامی نیز توجه کنیم و همان گونه که تلاش می‌کنیم به عمره یا حج برویم، باید برای تبلیغ دین نیز چنین تلاشی را انجام دهیم.

آیت الله صافی تاکید کردند: باید هر جایی که نیاز تبلیغی وجود دارد به آن پاسخ داده شود و عرصه‌های تبلیغی خالی نماند؛ زیرا انسان‌ تنها وظیفه خواب و خوراک ندارد، بلکه در برابر خداوند تبارک و تعالی مسؤل است و باید آنچه را فرموده جامه‌ی عمل پوشاند.

ایشان ادامه دادند: امروز هر آنچه موفقیت در جامعه وجود دارد به دلیل تبلیغ دین است. افراد فراوانی در راه تبلیغ دین عمرشان را صرف کردند و به مبارزه با انحرافات پرداختند؛ اما این تلاش‌ها همچنان اندک است؛ زیرا کار در عرصه تبلیغ دینی نیاز به فعالیت و همکاری همگانی دارد تا معارف اهل بیت علیهم السلام برای همیشه ماندگار شود.

این مرجع تقلید تصریح کردند: گرچه امروز برخی فِرَق باطل عرض اندام می‌کنند؛ ولی آن‌ها قدرت چندانی ندارند و هیاهوی آن‌ها تنها تبلیغ رسانه‌ای است. در چنین شرایطی باید تمام شبهات در مسائل مختلف که از سوی بهایی‌ها،‌ مسیحی‌ها و وهابی‌ها مطرح می‌شود، شناسایی و به خوبی پاسخ داده شود.

*در مقابل فرقه‌های ضاله ایستادگی کنیم

معظم له با توجه به فعالیت‌های گروههایی که عرفان‌های کاذب را ترویج می‌کنند، اظهار داشتند: دین ما دین عقل و منطق و استدلال است و ما باید با عقلانیت کامل و تدبیر لازم در مقابل فرقه‌های ضالّه ایستادگی کنیم تا بتوانیم اسلام ناب را به مردم دنیا عرضه نماییم.

این مرجع تقلید در سخنان پایانی خود توجه به نحوه انتشار کتاب‌های مختلف دینی را مورد تاکید قرار دادند و افزودند: نباید هر کتابی که عنوان دینی دارد منتشر شود، باید در تولید و انتشار کتاب‌های دینی دقت فراوانی صورت گیرد؛ زیرا برخی آثار در میان مردم تاثیری ندارد و تنها جنبه تکرار مطالب گذشته است.

معظم له همچنین خواستار برطرف شدن ضعف‌ کتاب‌های دینی شدند و از دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم خواستند تا در این راه گام‌ها اساسی بردارد.

* طلاب با زبان های زنده دنیا آشنا می شوند

در ابتدای این دیدار، حجت السلام والمسلمین واعظی، با ارایه گزارشی از برنامه ها وچشم انداز دفتر تبلیغات اسلامی گفت: تلاش داریم با جذب طلاب مستعد و متعهد آن‌ها را با زبان‌ها مختلف زنده دنیا آشنا کنیم و متناسب با فضای فکری و فرهنگی کشورها آنان را آموزش دهیم.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برنامه‌های در حال اجرای دفتر را بسیار خوب ارزیابی کرد و افزود : تلاش‌های بسیار خوبی از گذشته در دفتر آغاز شده، در تلاش هستیم این فعالیت‌ها را ادامه دهیم؛ اما علاوه بر آن برخی برنامه‌های ارزشمندی را نیز انجام خواهیم داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین واعظی، فعالیت در عرصه تبلیغ بین المللی را بسیار مهم بیان کرد و اظهار داشت : مبلغان حوزه علمیه را در این عرصه فعال خواهیم کرد وبرای جذب و آموزش‌های لازم، آنان در این زمینه برنامه هایی.پیش بینی شده است .

وی یاد آور شد: در حال حاضر در عرصه تبلیغ داخلی، مبلغان فراوانی تربیت شده‌اند؛ اما در حوزه بین المللی نیاز به فعالیت بیشتری است.

رییس دفتر تبلیغات اسلامی حضور در عرصه فعالیت‌های اینترنتی، چاپ و نشر را ازدیگر برنامه‌های تبلیغی دفتر تبلیغات در عرصه بین الملل بر شمرد.

منبع : مرکزخبرحوزه

نظر دهيد