زمان شهادت امام سجاد علیه السلام

زمان شهادت امام سجاد علیه السلام

زمان شهادت امام سجاد علیه السلام

همان طور که در روز تولد حضرت امام زین العابدین علیه السلام در بین مورخین اختلاف است، در روز و سال شهادت او نیز اختلاف وجود دارد.

دامنه این اختلاف از سال ۹۲ هجری تا سال ۱۰۰ هجری است، اما آن چه از همه مشهورتر است، یکی سال ۹۴ هجری است که آن را به مناسبت ارتحال فقهای بی شماری از اهل مدینه، «سنه الفقهاء» نامیده اند و دیگری سال ۹۵ هجری.

«حسین» فرزند امام علی بن الحسین علیه السلام وفات پدر خود را در سال ۹۴ اعلام کرده است و بر این اساس بزرگانی نظیر شیخ مفید و شیخ طوسی و محقق اردبیلی و ابن اثیر نیز همین نظر را داشته اند.

اما بر اساس روایتی که ابوبصیر از امام صادق علیه السلام نقل کرده است، امام فرموده است: «حضرت علی بن الحسین علیه السلام در حالی ‌که ۵۷ ساله بودند از دنیا رفت و این واقعه در سال ۹۵ هجری اتفاق افتاد».

شهادت

روز شهادت امام سجاد علیه السلام نیز ۱۸، ۲۲ و ۲۵ محرم نقل شده که روز ۲۵ از شهرت بیشتری برخوردار است.

بنابراین روایات، امام سجاد علیه السلام ۵۷ یا ۵۸ سال عمر فرمود که دو سال آن را در زمان حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام، ده سال را در زمان امامت عموی خود حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام و ده سال را در دوران امامت پدر خود سپری فرموده است و مدت امامت خود آن امام بزرگوار نیز ۳۵ سال بوده است.

محل دفن امام سجاد علیه السلام

حضرت زین العابدین علیه السلام پس از تشییع باشکوه مردم مدینه، در بقیع که قبور بسیاری از اولیاء خداوند، همسران پیامبر، فاطمه بنت اسد و بسیاری از صحابه گران قدر پیامبر و تعدادی از شهدای صدر اسلام در آن قرار دارد، در کنار مرقد مطهر حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام، عموی بزرگوارش، مدفون گردید.

در این قطعه از بقیع عباس، عموی پیامبر، نیز دفن شده بود و بعداً حضرت امام صادق علیه السلام و حضرت امام باقر علیه السلام نیز مدفون گردیدند. این بخش دارای قبه و بارگاه بوده ولی اکنون به دست وهابیون تخریب شده است.

منبع: بحارالانوار،‌ ص ۱۵۱، حدیث ۱۰ (به نقل از کشف الغمه) و ص ۱۵۲ الی ۱۵۴ / اصول کافی،‌ ج ۱، ص ۴۶۸، حدیث ۶ / بحارالانوار، ‌ج ۴۶، ص ۱۵۱، حدیث ۱۰ / به نقل از کشف الغمه و ص ۱۵۴٫

نظر دهيد