شرايط پوشش براى مردان و زنان

شرایط پوشش براى مردان و زنان

شرایط پوشش براى مردان و زنان

آیا پوشش فقط برای زنان است؟ شرایط پوشش برای مردان چیست؟ چگونه می‌توان با توجه به فرهنگ مد، حجاب را حفظ کرد؟

پاسخ:

همان طوری که زنان باید پوشش مناسب داشته باشند، مردان نیز باید پوشش مناسب داشته باشند. فقط به جهت این که خلقت مردان و زنان از حیث ظرافت و طراوت و زیبایی متفاوت است، از طرفی به جهت فطرت و خلقت، مردان برای کار کردن و چرخاندن امور زندگی خانوادگی و زندگی جمعی و امنیت اجتماعی از جثه‏ای قوی‏تر و آفریده شده‏اند و زنان برای ایجاد دلگرمی و شادابی و انس و امید آفریده شده‏اند. از این رو از بدنی لطیف‏تر و نازک‏تر و زیباتر، در نتیجه غیر مقاوم‏تر نسبت به مردان آفریده شده و از طرفی دارای روحیه و احساساتی لطیف‏تر و جذاب‏تر و مهربان‏تر هستند.

هم چنین از نظر تمایل جنسی، گرایش جنسی مرد به زن بیشتر بوده و تمایل و نیاز عاطفی زن به مرد بیشتر است.

مجموعه این حقایق اقتضا می‏کند که زنان بیشتر از مردان رعایت پوشش بدن خود را بنمایند، چون اگر این کار را نکنند، ضربه‏پذیر خواهند بود و آثار بد روانی وجسمی هم برای خود و هم برای خانواده، اجتماع پدید خواهند آورد.

مقدار پوشش مردان و زنان‏

زنان باید تمامی بدن خود را به غیر از گردی صورت و دست‏ها تا مچ را از نامحرم بپوشانند، خواه این پوشش با چادر باشد یا با لباس‏های دیگر ،امّا باید طوری باشند که مردان نامحرم بدان‏ها نکنند، یعنی لباس‏ها ساده و گشاد باشد، چسبنده و تنگ نباشد و برآمدگی‏های بدن آنان ظاهر نباشد، بهترین پوشش برای زنان چادر است زنان محجبه بیشتر از چادر استفاده می‏کنند.

مردان نیز باید در اجتماعی که مردان و زنان در آن رفت و آمد دارند، غیر از عورتین خود، مقداری از بدن را که (اگر باز باشد دیگران به گناه می‏افتند و باعث تهییج شهوت می‏شود) بپوشانند، ولی مقداری که عرفاً باز است مانند سر و گردن و پاها و باعث گناه دیگران نمی‏شود، نپوشاندن آن اشکالی ندارد. از طرفی باید حیثیت اجتماعی و عفّت عمومی جامعه نیز حفظ شود، از این رو مردان نیز باید پوشش مناسب داشته باشند.

پیدایش و بروز مدهای گوناگون شرقی و غربی نباید باعث بی حجابی یا بدحجابی مسلمانان شود. استفاده از مدهای گوناگون با حفظ مسائل شرعی و حفظ عفت عمومی اشکالی ندارد.

مرکز:  واحد پاسخ به سؤالات دفتر تبلیغات اسلامی

نظر دهيد