ميلاد مسعود امام محمد باقر علیه السلام – سال 57 هجرى قمرى / 3 صفر

ميلاد مسعود امام محمد باقر علیه السلام – سال 57 هجرى قمرى / 3 صفر

امام محمد باقر علیه السلام، امام پنجم شيعيان بنا به روايتى در سوم صفر سال 57 در مدينه منوره ديده به جهان گشود.(1)

ولى اين تاريخ، مورد اتفاق تاريخ ‏نگاران و سيره ‏نويسان نيست. زيرا برخى از آنان، ميلاد با سعادت محمد باقر علیه السلام را اول ماه رجب سال 57 هجرى قمرى مى ‏دانند.(2)

بيشتر مورخان گفته‏اند كه سال تولدش 57 قمرى بوده است. بنابراين وى چهار سال پيش از واقعه كربلا به دنيا آمد و همراه پدر بزرگوارش در اين واقعه جانسوز حضور داشت. پدرش امام على‏ بن ‏الحسين علیه السلام، معروف به سجاد و زين ‏العابدين، و مادرش فاطمه ‏بنت‏ الحسن‏ المجتبى علیه السلام، معروف به امّ ‏الحسن و امّ ‏عبدالله مى ‏باشند.

چون نَسَب شريف امام محمد باقر علیه السلام، هم از پدر و هم از مادر به امام اميرالمؤمنين علیه السلام و فاطمه ‏زهرا سلام الله علیها مى ‏رسد، به ايشان علوى بين علويين و فاطمى بين فاطميين گفته مى ‏شود.

امام محمد بن ‏على علیه السلام، مكنى به ابوجعفر و ملقب به باقرالعلم و باقرالعلوم مى ‏باشد.

اين امام همام پس از شهادت پدر ارجمندش امام زين ‏العابدين علیه السلام در سال 95 قمرى، به مقام عظماى ولايت و امامت شيعيان نايل شد و پيروان اهل ‏بيت علیهم السلام را در آن درياى مواج سياسى و نظامى عصر خويش و هرج ‏و مرج ‏هاى آخر حكومت امويان، به نيكى هدايت و رهبرى كرد. با اين كه ميان رحلت پيامبر صلی الله علیه و آله و تولد امام محمد باقر علیه السلام به مدت 47 سال فاصله بود، در عين حال آن حضرت، سلام گرم و دلنشين پيامبر صلی الله علیه و آله را از سوى جابر بن ‏عبدالله‏ انصارى دريافت كرد.

جابر بن‏ عبدالله كه يكى از ياران رسول خدا صلی الله علیه و آله و از محبان اهل ‏بيت علیهم السلام بود، در سنين كودكى و نوجوانى امام محمد باقر علیه السلام، وى را در آغوش گرفت و سلام پيامبر صلی الله علیه و آله را به وى ابلاغ كرد.

امام محمد باقر علیه السلام از آغاز زندگى تا شهادت خويش با 11 تن از خلفا معاصر بود كه همه آنان، جز يكى از طايفه خبيثه بنى ‏اميه بودند.

سرانجام اين امام همام در هفتم ذى ‏الحجه، و به روايتى در ربيع ‏الاول سال 114 قمرى در 57 سالگى به وسيله زهرى كه ابراهيم ‏بن ‏وليد بن ‏عبدالملك، در ايام خلافت هشام ‏بن ‏عبدالملك، به آن حضرت خورانيده بود، به شهادت رسيد و در قبرستان بقيع، در كنار پدرش امام زين ‏العابدين علیه السلام و جد مادرى ‏اش امام حسن ‏مجتبى علیه السلام به خاك سپرده شد.(3)

پی نوشت

(1). بحارالأنوار (علامه مجلسي)، ج 46، ص 217؛ كشف‏ الغمه (علي بن عيسي اربلي)، ج 2، ص 318 و منتهى ‏الآمال (شيخ عباس قمي)، ج 2، ص 86.
(2). زندگانى چهارده معصوم علیهم السلام (ترجمه اعلام ‏الورى)، ص 368 و منتهى ‏الآمال، ج 2، ص 86.
(3). نك: الارشاد (شيخ مفيد)، ص 507؛ كشف ‏الغمه، ج 2، ص 318؛ زندگانى چهارده معصوم علیهم السلام (ترجمه اعلام ‏الورى)، ص 368 و منتهى ‏الآمال، ج 2، ص 86.

منبع:روز شمار تاريخ اسلام ، جلد دوّم : ماه صفر

نویسنده:سيّد تقى واردى

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تقويم شيعه
تقویم شیعه /وفات حضرت ابوطالب(علیه السلام) 26 رجب

تقویم شیعه /وفات حضرت ابوطالب(علیه السلام)  26 رجب سد بطحاء حضرت ابو طالب سه سال قبل ازهجرت و درسال 10 بعثت از دنیا رفت. نام مبارک آن حضرت عمران است و پدرشان جناب عبد المطلب و مادرشان فاطمه بنت عمرو بن عائذ است. ابو طالب با عبد الله پدر پیامبر(صلی …

تقويم شيعه
شب های قدر چه اعمال و وظایفی دارد ؟

شب های قدر اعمال و و ظایفی دارد که در اینجا به اعمال مشترکه در این شب ها اشاره می کنیم تا کسانی که طالب خوش بختی و سعادت هستند، به انجام آنها بپردازند: 1. غسل شست و شویى كن و آنگه به خرابات خرام تا نگردد ز تو این …

تقويم شيعه
شب قدر مختص زمان پیامبر است؟

شب قدر مخصوص زمان پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) نیست برخى از برادران اهل سنت(1) گمان كرده اند كه شب قدر در زمان حیات رسول اكرم (صلى الله علیه و آله) بوده و پس از آن نیست . این قول ، ضعیف است ، زیرا …