وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (21) /نکوداشت روزهای منسوب به آن حضرت

وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (۲۱) /نکوداشت روزهای منسوب به آن حضرت

وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (۲۱) /نکوداشت روزهای منسوب به آن حضرت

bozorgdasht

از جمله وظایف منتظران در عصر غیبت آن حضرت، «نکوداشت روزهای منسوب به آن حضرت» است. منظور از روزهای منسوب به آن حضرت فقط نیمه شعبان و روز جمعه نیست، بلکه همه ی اعیاد و مناسبتها به نحوی به امام حیّ و زنده ی عصر برمی گردد. اوست که در عزای اجدادش گریان و در جشنهای آنها بیش از هرکسی شادمان است.
بنابراین همه ی اعیاد و مناسبت ها در واقع روز متعلق به امام زمان (عج) است. اعیاد بزرگ چهارگانه ی مومنان یعنی: عید قربان، غدیر خم، فطر و جمعه به علاوه ی روز و شب نیمه ی شعبان به طور ویژه، روزهایی است که خوب است برای تجدید عهد و پیمانِ «انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم» (۱) دست به خواندن دعا و زیارات آن حضرت بزنیم. (۲)

دعاهایی مثل دعای ندبه، دعای فرج و عهد و دیگر ادعیه ای که منسوب به حضرت صاحب الامر (ارواحنا له الفداء) است هم خواندشان از وظایف منتظران است و هم خواندن این ادعیه در روزهای منسوب به حضرت مهدی، نشانگر تجدید عهد و پیمان با آن امام مبین است.

پی نوشت:

۱٫با دوستدارانت دوست و با دشمنانت دشمنم!
۲٫شفیعی سروستانی، ابراهیم، معرفت امام زمان و تکلیف منتظران، ص ۱۵۰

پ.میعاد

 

مقالاتی که  با عنوان « وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) » تقدیم می شود، سلسله مقالات کوتاهی است درباره ی وظایف منتظران در دوران غیبت.

علت پرداختن به این مقالات این بوده است که از منظر احادیث و روایات هرکسی در هر دوران باید امام خود را بشناسد والّا مانند مردم زمان جاهلیت می میرد. هدف از این مقالات این است که برنامه ای پیش روی زندگیمان بگذاریم که جاهل و غافل نمیریم!

امید است با رعایت این تکالیف، حقی را که از امام بر گردن داریم بهتر ببینیم. ان شاء الله.

 

نظر دهيد