وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (22) / قیام به هنگام شنیدن نام حضرت

وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (۲۲) / قیام به هنگام شنیدن نام حضرت

وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (۲۲) / قیام به هنگام شنیدن نام حضرت

ghiaam

روایت شده است که روزی در مجلس حضرت امام صادق (علیه السلام) نام مبارک حضرت صاحب الامر (عج) برده شد. امام به منظور بزرگداشت و احترام نام آن حضرت از جای خود بلند شدند و تمام قد ایستادند. (۱)

امام رضا (علیه السلام) نیز هنگام برده شدن نام حضرت مهدی (عج) می ایستاد، دست بر سرش می گذاشت و بر حضرت سلام می داد و تعجیل فرج را از خداوند طلب می کرد. (۲)

از امام صادق ( علیه السلام) پرسیدند علت اینکه موقع شنیدن نام قائم به پا می خیزید چیست؟

حضرت فرمودند:

«صاحب الامر غیبتی بسیار طولانی دارد و از کثرت لطف و محبتی که به دوستانش دارد، هرکس وی را به لقب قائم که رهنما است به دولت او و اظهار تاثری است به غربت او، یاد کند، آنجناب هم نظر لطفی به او خواهد نمود، چون در این حال مورد توجه امام واقع می شود سزاوار است از باب احترام به پا خیزد و تعجیل فرجش را از خدا بخواهد.» (۳)

طی این آموزش های عملی که از طرف برترین معلمان هستی به ما رسیده است، مشخص می شود محبت به امام عصر (عج) و احترام به آن حضرت ایجاب می کند که هنگام شنیدن نام او، قیام کنیم و به آن حضرت که توجهش به ما معطوف شده است، سلام بدهیم و ظهور آن حضرت را از خداوند بخواهیم.

از جمله علتهای مهم در این قیام، آن است که به وسیله ی آن، آمادگی خود را برای یاری آن حضرت اعلام می کنیم و به علاوه اعلام می کنیم می دانیم آن حضرت حضور دارند و شاهد تمام اعمال ما هستند. (۴)

با توجه به اهمیت این موضوع، صاحب مکیال المکارم، «برخاستن به هنگام شنیدن نام های حضرت مهدی (ع)» را از وظایف منتظران دانسته است.

بهتر است با شنیدن هر کدام از نامهای مبارک حضرت مهدی (ع) قیام کنیم با این حال درباره ی اسم «قائم» سفارش بیشتری در منابع دینی شده است.

پی نوشت:

۱٫نوری، میرزا حسین، نجم الثاقب، ص ۵۲۳
۲٫صافی گلپایگانی، لطف الله، منتخب الاثر، صص ۵۰۶ و ۵۰۸
۳٫الزام الناصب، ص۸۱، به نقل از کتاب دادگستر جهان، ابراهیم امینی، ص ۱۲۵
۴٫شفیعی سروستانی، ابراهیم، معرفت امام زمان و تکلیف منتظران، ص ۱۵۰

پ.میعاد

 

مقالاتی که  با عنوان « وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) » تقدیم می شود، سلسله مقالات کوتاهی است درباره ی وظایف منتظران در دوران غیبت.

علت پرداختن به این مقالات این بوده است که از منظر احادیث و روایات هرکسی در هر دوران باید امام خود را بشناسد والّا مانند مردم زمان جاهلیت می میرد. هدف از این مقالات این است که برنامه ای پیش روی زندگیمان بگذاریم که جاهل و غافل نمیریم!

امید است با رعایت این تکالیف، حقی را که از امام بر گردن داریم بهتر ببینیم. ان شاء الله.

 

نظر دهيد