پاسخ به شبهه دریافت هدیه ایت الله خویی از فرح پهلوی!!!

پاسخ به شبهه دریافت هدیه ایت الله خویی از فرح پهلوی!!!

پاسخ به شبهه دریافت هدیه ایت الله خویی از فرح پهلوی!!!

اخبار و شایعاتی وجود دارد که مرحوم آیت الله العظمی خویی، مرجع عالیقدر جهان تشیع در دیدار با فرح پهلوی از وی هدیه ای دریافت کرده بود.

اما با هدف یافتن و دانستن حقیقت این مسأله، به سراغ آیت الله العظمی سید «صادق روحانی»، از شاگردان ارشد آن بزرگوار رفتیم و درباره درستی و نادرستی آن پرسیدیم.

متن این پرسش و پاسخ به شرح زیر است:

پرسش: آیت الله العظمی روحانی، لطفا با توجه به رابطه نزدیک شما با آیت الله العظمی خویی بفرمایید، چرا ایشان در دیدار با فرح از وی هدیه دریافت کرد؟

پاسخ: بسمه جلت اسمائه، همین قدر بدانید که حضرت آیت الله فرموده بودند، کسانی که این تهمت را به من زده اند، در آن دنیا در پیشگاه عدل الهی خواهند دید، چه بر سرشان می آید و چه عذابی در انتظارشان است. ایشان در همان ایام پخش این شایعات برای من نامه نوشته و مرقوم فرموده بودند که فرح اینجا آمد و من رفتار ظالمانه شاه را به عنوان اعتراض با او مطرح کردم و او هم با ناراحتی و خیلی زود از منزل خارج شد.

لازم است، اشاره کنم که حتی پس از درگذشت آقای آیت الله حکیم، محمدرضا پهلوی شخصی را خدمت آیت الله خویی فرستاده و گفته بود، اگر حاضرید پاسخ رسمی بدهید. شاه پیام تسلیت را خطاب به شما می نویسد که ایشان فرموده بودند: خیر، جواب نخواهم داد؛ یعنی ایشان تا این حد هم به پهلوی اعتنا نداشتند.

حتی در موردی آیت الله العظمی خویی برای درمان و معالجه به خارج رفته بودند که رئیس جمهور وقت سوریه برایشان پیام داد که به دمشق تشریف بیاورید و استقبال عظیمی از شما انجام خواهد شد که شاه به محض آگاهی، با مذاکرات گسترده سیاسی از این کار جلوگیری کرده بود.

منبع :  شیعه آنلاین

نظر دهيد