چرا مذهبی‌ها شادتر و موفق‌ترند؟

هر چه قدر یك فرد به خدا و دین اعتقاد بیش‌تری داشته باشد به همان اندازه از زندگی رضایت بیش‌تری دارد، موفق‌تر است و در ارتباط با دیگران صداقت بیش‌تری دارد.

در یك مطالعه كه در نشریه روانشناسی آمریكا به چاپ رسیده است كایون لیم و همكارانش از دانشگاه هاروارد مطالعه‌ای را روی 3 هزار و 100 آمریكایی انجام دادند و از آن‌ها سوالاتی در مورد فعالیت مذهبی و اعتقاد آن‌ها پرسیدند. همین تحقیقات یك سال بعد هم دقیقا به همین شكل انجام شد تا تاثیر باورهای دینی در زندگی این افراد بررسی شود.

در این مطالعات مشخص شد در بین پیروان تمام ادیان، افرادی كه به طور مرتب در مراسم مذهبی خاص دین خود شركت می‌كنند 28 درصد از زندگی خود رضایت بیش‌تری دارند. حتی افرادی كه گاهی اوقات در مراسم و آئین‌های مذهبی شركت می‌كردند نیز 23 درصد رضایت بیش‌تری نسبت به افراد دیگر داشتند.

محققان متوجه شدند یكی از عوامل تاثیرگذار در افزایش میزان رضایت از زندگی افراد مذهبی، افزایش تعداد دوستانی است كه آن‌ها به واسطه شركت در فعالیت‌های دینی پیدا می‌كنند. افرادی كه با بیش از 10 نفر ارتباط دوستی دارند به میزان دو برابر بیش‌تر نسبت به افرادی كه دوستان نزدیك ندارند از زندگی خود رضایت دارند.

لیم در این باره گفت: زمانی كه تعدادی از دوستان نزدیك طبق یك نظم مشخص و در حین انجام فعالیت‌های پرمعنی مانند عبادت یكدیگر را ملاقات می‌كنند احساس شادی و رضایت از زندگی آن‌ها به طور قابل توجهی افزایش پیدا می‌كند.

اعتقاد به خدا انسان را امیدوارتر، صادق‌تر و بخشنده‌تر می‌كند
اعتقاد به خدا تاثیر بسیار زیادی روی روحیه مردم دارد. بعد از چند دهه تحقیقات دانشمندان متوجه شدند دین و مذهب انسان‌ها را امیدوارتر، صادق‌تر و سخاوتمندتر می‌كند.

دكتر آرا نورنزایان روانشناس دانشگاه بریتیش كلیبیا در این باره گفت: همیشه در مورد تاثیر مثبت اعتقاد به خدا روی رفتار انسان‌ها صحبت می‌شود، اما این بار ما به دنبال آن بودیم تا از دیدگاه علمی این موضوع را ثابت كنیم.

مطالعات انجام شده بین ارتباط بین مذهب و رفتارهای اجتماعی نشان می‌دهد افراد مذهبی كه دارای افكار معنوی هستند با احتمال كم‌تری دست به تقلب می‌زنند و احساس اطمینان بین غریبه‌ها را در یك جمع افزایش می‌دهند. افرادی كه مرتب نماز می‌خوانند و در مراسم مذهبی شركت می‌كنند بیش‌تر از دیگران در فعالیت‌های خیریه مشاركت می‌كنند و به طور داوطلبانه برای كمك به دیگران داوطلب می‌شوند.

مذهبی‌ها موفق‌ترند
افراد مذهبی در بسیاری از زمینه‌ها نسبت به بی‌خداها موفق‌ترند، چرا كه افراد معتقد بیش‌تر برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود تلاش می‌كنند و در این راه مداومت دارند.

این افراد با احتمال كم‌تری نسبت به دیگران سراغ سوء مصرف مواد مخدر می‌روند، معمولا در دوران تحصیل موفقیت‌های بیش‌تری كسب می‌كنند، رفتارهای سالم‌تری از خود بروز می‌دهند، كم‌تر دچار افسردگی می‌شوند و عمر طولانی‌تری هم دارند.

مایكل مك‌كالوق استاد دانشگاه میامی نتیجه هشت دهه تحقیقات مختلف در مورد دین، مذهب و اعتقاد به خدا را كه روی گروه‌های مختلفی از مردم در سراسر جهان انجام شده بود مورد بررسی قرار دادند. با تحقیق كردن در دسته بسیار متنوعی از فاكتورها مانند زمینه‌های اجتماعی، روانشناسی، اقتصادی، عصب‌شناسی، محققان متوجه شدند رفتارهای مذهبی پیروان ادیان را ترغیب به كنترل بیش‌تر خود می‌كند.

دانشمندان معتقدند این كه یك فرد بتواند خود را كنترل كند و برای زندگی خود قانون‌های خاصی را وضع كند نقش بسیار زیادی در موفقیت او دارد، اما متاسفانه نسبت به این معیارها توجه زیادی صورت نمی‌گیرد. محققان متوجه شدند دعا خواندن و ارتباط با خداوند روی قسمت‌هایی از مغز انسان‌ها اثر می‌گذارد كه ارتباط زیادی با كنترل شخصی دارد. این موضوع كه افراد مذهبی‌تر توانایی بیش‌تری در كنترل خودشان دارد می‌تواند توضیح دهنده این موضوع باشد كه چرا معتقدان به یك دین كم‌تر از دیگران به سراغ مصرف مواد مخدر و مشروبات الكلی می‌روند و كم‌تر از دیگران به دلیل مشكلات اجتماعی و اخلاقی و ارتكاب به جرم به زندان می‌افتند.

منبع : خبر انلاین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ویژه های سایت
نتایج قرعه کشی مسابقه عید غدیر خم 1401 + جواب مسابقه

نتایج قرعه کشی (مسابقه پیامکی سایت تاظهور به مناسبت عید غدیر خم 1401 ) + جواب مسابقه باتشکر از کلیه شرکت کنندگان عزیز قرعه کشی  (مسابقه پیامکی سایت حدیث کده به مناسبت غدیر 1401)  انجام گردید که شماره برندگان به شرح زیر می باشد : سوال و جواب مسابقه به …

غدیر
مسابقه بزرگ پیامکی عید غدیر 1401 سایت حدیث کده

مسابقه پیامکی سایت حدیث کده به مناسبت عيد غدير خم 1443 / 1401 سایت تا ظهور به مناسبت عيد غدير خم 1443 / 1401 اقدام به برگزاری مسابقه می نماید. برای شرکت درمسابقه به یک سوال زیر پاسخ دهید. به شرکت کنندگانی که پاسخ صحیح را ارسال نمایند به قید …

ویژه های سایت
برنده خوش شانس مسابقه پیامکی عید غدیر خم 1396

برنده خوش شانس مسابقه پیامکی عید غدیر خم 1396 جایزه سفر خانوادگی به مشهد مقدس شماره تماس برنده : 6367***0933 باتشکر از همه ی شرکت کنندگان