آيا تک قطبى کردن جهان مى تواند نجات بخش بشر باشد؟

آیا تک قطبى کردن جهان مى تواند نجات بخش بشر باشد؟

آیا تک قطبى کردن جهان مى تواند نجات بخش بشر باشد؟

برخى مى گویند: تنها راه نجات بشر از ظلم وبى عدالتى ورسیدن به سعادت، تک قطبى کردن جهان وبه اصطلاح نظم نوین جهانى است. وبرخى از نظریه پردازان به جهت اقتدار تمام عیار وهمه جانبه امریکا این کار را تنها ساخته امریکایى ها مى دانند.

پاسخ: نظریه تک قطبى کردن جهان از گذشته هاى بسیار دور بین فلاسفه ودانشمندان عالم مطرح بوده است.

فیلسوف یونانى (زیو) ۳۵۰ سال قبل از میلاد مى گوید: (بر جمیع مردم عالم است که از یک نظام جهانى واحد پیروى کنند تا سعادت ونجات یابند). لذا اسکندر که معاصر زیو بود درصدد برامد تا با اتّکا بر قدرت خویش این نظریه را به اجرا گذارد. بُلتاک نویسنده یونانى صد سال قبل از میلاد با طرح حکومت واحد جهانى مى گوید: (بر مردم است که سعى نموده تا مجتمع واحدى را تشکیل دهند واز قانون واحدى پیروى کنند).

ولیام لوید (۱۸۳۸) از فیلسوفان متاخر امریکایى مى گوید: (هرگز بشر نمى تواند به دوستى وزندگى مسالمت امیز برسد مگر انکه حکومت واحد جهانى تاسیس نماید).(۷)

دانتى، ادیب مشهور ایتالیایى مى گوید: (لازم است تا کلّ مردم زمین نسبت به یک حکومت وحاکم خاضع باشند تا ارامش وصلح به جهان سایه افکند).(۸)

راسل مى گوید: (عالم در انتظار مصلحى است که تمام مردم را تحت یک پرچم وشعار دراورد).

جورج بوش پدر مى گوید: (نظم نوین عبارت است از صلح ودموکراسى براى همه جهان تحت رهبرى ایالات متحده).او نیز در سخنرانى خود در کنگره مى گوید: (در میان ملت هاى جهان تنها امریکاست که هم از ارزش هاى اخلاقى وهم از ابزار لازم براى پشتیبانى از نظم جهانى برخوردار است).

اشکال:

۱ – در خود امریکا نظریه پردازانى از قبیل کیسینجر ودیگران وجود دارند که اقتدار مطرح امریکا را مردود مى شمارند.

برژینسکى به گونه اى ناتوانى امریکا را ترسیم کرده ومى گوید: (هر چند امریکا در حال حاضر داعیه پرستیژ جهانى دارد وکمتر کشورى مى تواند داعیه رقابت با او را داشته باشد… امّا استمرار قدرت وموقعیت امریکا در صحنه جهانى وداخلى از جنبه هاى زیادى اسیب پذیر است).

۲ – زمینه پذیرش تک قطبى کردن جهان بسیار کم است خصوصا انکه وضعیت بسیار فاجعه امیز اقتصادى امریکا اجازه چنین بلندپروازى را به او نمى دهد.

۳ – این نظریه غافل از ان است که هرگز ملت ها زیر بار سلطه بیگانگان نخواهند رفت.

گرچه ما اصل نظریه را ردّ نمى کنیم ومعتقدیم که تنها راه نجات ملت ها در سایه وحدت حکومت جهانى است ولى ان را با تاییدات الهى ورهبرى معصوم که همان امام زمان علیه السلام است امکان پذیر مى دانیم.

 

پی نوشت :

(۷) اسلام وعقل، ص ۲۱۰٫

(۸) همان.

موعود شناسى وپاسخ به شبهات


نظر دهيد