توضیحی اجمالی بر امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف

توضیحی اجمالی بر امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف

توضیحی اجمالی بر امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف

 • نام: محمد
 • نام پدر: امام حسن عسکری علیه السلام
 • نام مادر: نرجس (نرگس)
 • القاب: حجت، خاتم، صاحب الزمان، قائم، منتظَر، و از همه مشهورتر مهدى
 • شکل: چون ستاره درخشان نورانى، و داراى خالى سیاه بر گونه راست
 • زاد روز: شب نیمه شعبان ۲۵۵، هنگام طلوع فجر
 • زادگاه: شهر سامرا
 • غیبت صغرى: از سن پنج سالگى به مدت ۶۹ سال
 • غیبت کبرى: با درگذشت چهارمین نماینده و سفیر آن حضرت از سال ۳۲۹ آغاز گردید؛ و تا به هنگام فرمان الهى مبنى بر اجازه ظهور و قیام آن بزرگوار، همچنان ادامه خواهد داشت.
 • محل ظهور: مکه معظمه
 • محل بیعت: مسجدالحرام، میان رکن و مقام
 • یادگار أنبیاء: انگشتر سلیمان در انگشت او، عصاى موسى در دستش، و به طور خلاصه آن چه خوبان همه دارند او تنها دارد.
 • یاران: سیصد و سیزده نفر (به عدد اصحاب بدر)، افرادى باشند که هسته مرکزى زمامدارى او را تشکیل دهند؛ و در حقیقت کارگردانان اصلى قیام مهدى علیه السلام، و کارگزاران درجه اول انقلاب جهانى اسلام خواهند بود که از اطراف جهان به دور حضرتش گرد آیند.
 • مرکز حکومت: مسجد کوفه، مرکز خلافت و حکومت جد بزرگوارش امام علی علیه السلام
 • وزیر و معاون: حضرت عیسی علیه السلام از آسمان فرود آید و به عنوان وزیر با حضرتش همکارى نماید.
 • برکات حکومت و رهبرى او: درهاى خیر و برکت از آسمان به روى مردم گشوده شود؛ عمرها به درازا کشد؛ مردم همه در رفاه و بى نیازى بسر برند؛ شهرها همه بر اثر آبادانى و سرسبزى به هم پیوسته گردند، آن چنان که مسافران را به برداشتن توشه نیازى نخواهد بود؛ و اگر زنى یا زنانى تنها از مشرق به مغرب روند کسى را با آن ها کارى نباشد.

مهدی کیست؟

از جابر بن عبدالله انصاری که گفته است از رسول خدا صلی الله علیه و آله پرسیدم که من خدا و رسول او را می دانم و می شناسم ام اولوالامر را نمی دانم. آن حضرت فرمود: ای جابر ایشان خلفای من و امامان مسلمان بعد از من، اول ایشان علی بن ابی طالب علیه السلام و بعد از آن حسن بن علی علیه السلام و بعد از آن حسین بن علی علیه السلام و به دنبال او محمد بن علی و او در تورات معروف است به باقر و تو او را دریابی. ای جابر، چون او را بینی سلام من را به او برسان و بعد از آن یک یک ائمه را نام می برد تا آن که چون به حجت قائم عجل الله تعالی فرجه شریف رسید؛ فرمود که نام او نام من باشد و کنیه من کنیه او و حجت خدا است و بقیه الله؛ او در میان مردمان، حق تعالی مشارق و مغارب را توسط او بگشاید و او از شیعه خود عنایت گردد.

ولادت حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف

در سال ۲۵۵ (ه.ق)، در سپیده دم روز جمعه، پانزدهم ماه شعبان در شهر سامرا پایتخت عباسیان، دوازدهمین اختر آسمان امامت و ولایت حضرت حجه بن الحسن المهدی عجل الله تعالی فرجه شریف در خانه امام حسن عسکری علیه السلام دیده به جهان گشود.

نامش، نام پیامبر – کنیه اش، کنیه پیامبر – ابوالقاسم – مادرش نرجس و نام پدر بزرگوارش امام حسن عسکری علیه السلام است. آن یادگار الهی حجت، قائم، خلف صالح، صاحب الزمان و بقیه الله لقب گرفته است و مشهورترین لقبش حضرت مهدی است. ولادت با سعادتش از دشمنان پنهان مانده و نام و نشانش از بدخواهان در نهان، زیرا حکومت خون آشام وقت و دستگاه ستمگر خلافت، سخت در پی او و مشتاق یافتن و نابود ساختنش بود.

تمام نیروی خود را در اطراف خانه امام حسن عسکری علیه السلام متمرکز کرده و ده ها جاسوس به کار گرفته بود، بر هر جاسوسی، جاسوسی دیگر گمارده بود تا از ولادت ولی خدا حضرت بقیه الله عجل الله تعالی فرجه شریف آگاه شده، نور خدا را خاموش کند، ولی مشیت خداوند بر آن تعلق گرفته بود که حجت خود را از گزند دشمنان حفظ کند.

احادیثی از شخصیت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف

 • پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: مهدی مردی است از فرزندان من که چهره اش چون اختر تابناک است.
 • پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: مهدی طاووس بهشتیان است.
 • امام علی علیه السلام: با مهدی ما حجت ها گسسته می شود. او پایان بخش سلسله امامان، نجات بخش امت و اوج نور و راز نهان است.
 • امام صادق علیه السلام: اگر او امام زمان عجل الله تعالی فرجه شریف را دریابم تمام عمر به او خدمت می کنم.
 • امام مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف: من یادگار خدا در زمین و جانشین و حجت او بر شما هستم.
 • امام مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف: من مایه امان اهل زمینم؛ چنان که ستارگان مایه امان اهل آسمان اند.

غیبت

این مولود مسعود دو غیبت دارد: نخست غیبت صغری یا کوتاه مدت – که بعد از شهادت امام حسن عسکری علیه السلام، هشت ربیع الاول سال ۲۶۰ ه.ق (زمان ۶ سالگی حضرت) آغاز شد و تا سال ۳۲۹ ه.ق ادامه یافت.

در این دوره که ۷۴ سال طول کشید شیعیان می توانستند توسط سفیران چهارگانه اش با آن حضرت تماس بگیرند و با وی ارتباط برقرار کنند. این چهار تن نایب خاص، که شیعیان می توانستند در دوران غیبت صغری توسط آن ها با حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف تماس بگیرند و مشکلات خود را به ناحیه متقدسه برسانند و پاسخ هاس لازم را دریافت نمایند، عبارتند از:

جناب عثمان بن سعید عمروی، محمد بن عثمان بن سعید، حسین بن روح نوبختی و علی بن محمد مسعودی، که با رحلت او باب «نیابت خاص» بسته شد. پس از آن، غیبت کبری آغاز شد که از سال ۳۲۹ ه.ق تاکنون استمرار یافته است، و پایانش بر کسی جز خداوند آشکار نیست. در این دوره سفیر و نایب خاصی برای آن حضرت نیست و راه تماس رسمی و آشکار برای مردم وجود ندارد و بر آن هاست که از نواب عام امام علیه السلام – یعنی از فقهای پارسا و خویشتن دار- پیروی کنند.

در هر حال، نهان زیستی آن حضرت بدین معناست که دور از چشم مردمان ولی در زیر همین آسمان کبود بسر می برد. اگر برخوردی هم برایش پیشامد کند، اغلب ناشناخته می ماند و دیدارهایش با شیعیان تنها به اذن خداست. دوران غیبت کبری امام معصوم، دوران آماده نبودن شرایط سیاسی و اجتماعی جامعه اسلامی برای پذیرش وجود علنی و آشکار امام معصوم است.

امام حسن مجتبی علیه السلام درباره غیبت طولانی (کبری) امام مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف چنین می فرماید: به درستی که خداوند، تولد او را پنهان نگه می دارد و شخص او را غایب می کند تا این که هنگام خروج و قیام، بیعت هیچ کس بر گردن او بنا شد. او نهمین فرزند بردارم حسین است فرزند سرور کنیزان، خداوند عمرش را در هنگام غیبتش طولانی می گرداند، سپس او را با قدرت خود همانند یک جوان کمتر از چهل ساله آشکار خواهد ساخت.

احادیثی از غیبت امام مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف

امام باقر علیه السلام: قائم را دو غیبت است: در یکی از آن ها (از بس طولانی است) درباره اش گفته می شود: او مرد و معلوم نیست به کدام وادی رفته است.

امام صادق علیه السلام: قائم را دو غیبت است: یکی طولانی و دیگری کوتاه. در غیبت نخستین جایگاه آن حضرت را شیعیان خاص او می دانند، و در غیبت نخستین جایگاه آن حضرت را شیعیان خاص او می دانند، در غیبت دوم از جایگاه او کسی جز خدمتکارانش، که بر دین اویند، آگاه نیست.

امام مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف:‌ چگونگی بهرهمندی از وجود من در دوران غیبتم، همچون بهره ای است که از خورشید می برند، آن گاه که ابر آن را از دیدگان نهان می کند.

ظهور چیست؟

ظهور واژه ای در زبان عربی است که برگرفته از کلمه ظهر می باشد، زبان شناسان عربی «ظهر» را حاکی از هر نوع بروز و آشکار شدن که همراه با قدرت و قوت باشد، دانسته اند. به واژه ظهور در آیات و روایات نیز اشاره شده، چنانچه در قرآن کریم هم در آیه شریفه: «هو الذی ارسل رسل بالمهدی و دین الحق…» / «اوست که پیامبر خود را برای هدایت و دین حق فرستاد تا او را بر تمام ادیان چیره سازد اگر چه مشرکان نپسندند».

که در یک معنا پدیدار شدن با قدرت و شکوه است. در این آیه ظهور به دین اسلام و حقایق قرآن و معارف اسلامی نسبت داده شده است.

احادیثی از ظهور امام مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف

 • امام علی علیه السلام: هرگاه آواز دهنده ای از آسمان آواز داد که «همانا حق در میان خاندان محمد است»، در آن هنگام نام مهدی بر سر زبان های مردم می افتد و از جام محبت او می نوشند و جز نام او بر زبان ندارند.
 • امام حسین علیه السلام:‌ خداوند قائم ما را از پس پرده غیبت بیرون می آورد و آن گاه او را از ستمگران انتقام می گیرد.
 • امام حسین علیه السلام: آن گاه کا برپا دارنده عدالت (امام مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف) قیام کند، عدالتش نیکوکار و بدکار را فرامی گیرد.
 • امام سجاد علیه السلام: آن گاه که قائم ما قیام کند، خدا آفت را از شیعیان ما بزداید و دلهایشان را چون پاره های آهن استوار سازد.
 • امام مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف: منم که زمین را از عدالت لبریز می کنم، چنان که از ستم آکنده است.

انتظار

شما امیدوار فرج و گشایش الهی باشید و از کمک های خداوند نومید نگردید؛ همانا برترین اعمال نزد خالق یکتا انتظار فرج است.

احادیثی از انتظار فرج

 • پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: برترین اعمال امت من انتظار فرج است.
 • امام علی علیه السلام: در انتظار فرج باشید و از رحمت خدا نومید نشوید.
 • امام علی علیه السلام: آن که منتظر فرج ما است، همچون کسی است که در راه خدا در خون خود تپیده باشد.
 • امام سجاد علیه السلام: منتظران ظهور امام مهدی عجل الله تعالی فرجه شریف برترین اهل هر زمان اند.
 • امام صادق علیه السلام: در شب و روزت منتظر فرج مولایت باش.
 • امام صادق علیه السلام: آن که به ما ایمان آورد و سخن ما را تصدیق کند منتظر امر فرج ما باشد، همچون کسی است که زیر پرچم قائم به شهادت برسد.
 • امام صادق علیه السلام: منتظر ظهور امام دوازدهم مانند کسی است که در رکاب پیامبر خدا شمشیر کشیده است و از ایشان دفاع می کند.

منبع: سایت راسخون

نظر دهيدFatal error: Uncaught exception 'wfWAFStorageFileException' with message 'Unable to save temporary file for atomic writing.' in /home/lk84vgdi/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/lk84vgdi/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/lk84vgdi/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/lk84vgdi/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35