سخنان سخیف و توهین آمیز دکتر الهی قمشه ای و تمسخر روایات معتبر و ارزشمند شیعه + فایل صوتی

سخنان سخیف و توهین آمیز دکتر الهی قمشه ای و تمسخر روایات معتبر و ارزشمند شیعه + فایل صوتی

 سخنان سخیف و توهین آمیز دکتر الهی قمشه ای و تمسخر روایات معتبر و ارزشمند شیعه + فایل صوتی

 

 

 

امام صادق علیه اسلام ازسنت پیامبر صل الله علیه وآله می گوید:

کَانَ رَسُولُ اللَّهِ ص یَخْرُجُ فِی مَلَإٍ مِنَ النَّاسِ مِنْ أَصْحَابِهِ کُلَّ عَشِیَّهِ خَمِیسٍ إِلَى بَقِیعِ الْمَدَنِیِّینَ فَیَقُولُ ثَلَاثاً- السَّلَامُ عَلَیْکُمْ یَا أَهْلَ الدِّیَارِ وَ ثَلَاثاً رَحِمَکُمُ اللَّهُ ثُمَّ یَلْتَفِتُ أَصْحَابَهُ …[۱]

امام صادق علیه السّلام مى‏فرمودند:

رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم در هر شب جمعه با گروهى از اصحابشان به قبرستان بقیع در مدینه تشریف مى‏بردند و در آنجا سه مرتبه مى‏فرمودند:

السّلام علیکم یا اهل الدّیار (سلام و درود بر شما اى اهل شهرها).

و سه مرتبه مى‏فرمودند: رحمکم اللَّه (خدا شما را رحمت کند).

امام رضا علیه السلام فرمودند:

 قَالَ مَنْ أَتَى قَبْرَ أَخِیهِ ثُمَّ وَضَعَ یَدَهُ عَلَى الْقَبْرِ وَ قَرَأَ إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیْلَهِ الْقَدْرِ سَبْعَ مَرَّاتٍ أَمِنَ یَوْمَ الْفَزَعِ الْأَکْبَرِ أَوْ یَوْمَ الْفَزَع‏ [۲]

کسى که بالاى قبر برادر مؤمنش رفته و دست روى آن گذارده و سوره «انّا انزلناه» را هفت مرتبه بخواند از روز فزع اکبر در امان مى‏باشد.

امام صادق علیه السلام درباره ارواح مردگان وزیارت از خانواده می فرمایند:

إِنَّ الْمُؤْمِنَ لَیَزُورُ أَهْلَهُ فَیَرَى مَا یُحِبُّ وَ یُسْتَرُ عَنْهُ مَا یَکْرَهُ وَ إِنَّ الْکَافِرَ لَیَزُورُ أَهْلَهُ فَیَرَى مَا یَکْرَهُ وَ یُسْتَرُ عَنْهُ مَا یُحِبُّ قَالَ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَزُورُ کُلَّ جُمْعَهٍ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَزُورُ عَلَى قَدْرِ عَمَلِه‏ [۳]

ابو عبد اللَّه صادق علیه السلام فرمودند:

روح مؤمن اجازه مى‏یابد و به دیدار خانواده‏اش مى‏آید تا از حال و روزگار آنان با خبر گردد، اما آن چه براى او محبوب و مسرت آمیز باشد، مشاهده مى‏کند و آن چه براى او مکروه و نفرت آمیز باشد، مشاهده نخواهد کرد. روح کافر نیز به دیدار خانواده‏اش موفق مى‏شود، اما آن چه براى او مکروه و نفرت آمیز باشد، مشاهده مى‏کند و آن چه براى او محبوب و مسرت بخش باشد، مشاهده نخواهد کرد. ابو عبد اللَّه صادق گفت: برخى فقط روزهاى جمعه به دیدار خانواده خود نائل مى‏شوند و برخى به تناسب اعمال صالحه و مقام و منزلتشان بیشتر و یا کمتر به زیارت خاندان خود مى‏آیند.

 

 

 سخنان سخیف و توهین آمیز دکتر الهی قمشه ای و تمسخر روایات معتبر و ارزشمند شیعه

دکتر حسین الهی قمشه ای از مروجان و منادیان  فلسفه وعرفان  طی سخنانی ارزش و اهمیت سنت اسلامی و شیعی  زیارت قبور ائمه معصومین علیهم السلام و قبور مؤمنین را مورد سئوال و تردید قرار داد و گفت ما صورت پرست شدیم و هنوز قبول نکرده ایم که این بدن کاره ای نیست به همین جهت دایما به دنبال گور این و گور آن هستیم. وی افزود من خودم سی سال است که پدرم فوت کرده ولی هیچ وقت سر مقبره او نرفتم. متن سخنان دکتر الهی قمشه ای چنین است:

«این هم یکی از گرفتاری های جامعه ماست که هنوز نفهمیدیم که خاک سعدی شیراز کجاست. ما پا می شیم می ریم شیراز. ما هنوز قبول نکرده ایم که این بدن کاره ای نیست و آن کسی که عاشق می شود می رود به عالم دیگری و عشق جاودانه است. این را قبول نکردیم. به همین جهت دائما به دنبال گور این و گور آن می گردیم. یکی از بزرگان سخنرانی می کرد و می گفت که جوونها بگردین گور میرزا عبدالله {موسیقیدان و نوازنده} را پیدا کنید. کجاست گور میرزا عبدالله؟ گفتند گور میرزا عبدالله فرض کن که همین جاست. گور میرزا عبدالله ردیف میرزا عبدالله است و هر وقتی خواستید برید سر گور میرزا عبدالله برید سراغ یک آدمی که ردیف میرزا عبدالله را بلده و به شما یاد میده، این میشه گور میرزا عبدالله.

من خودم سی ساله که پدرم فوت کرده هیچ وقت سر مقبره او نرفتم. یک بار مرحوم پدر را به خاک سپردیم و بقیه شو حضور داره، آن روح جاودانه همیشه با ما هست. ما یک مقدار زیادی صورت پرست شدیم. اولا فکر می کنیم که شبهای جمعه ارواح آزادند، تعطیله و ما نمی دونیم شنبه یک شنبه  اونجا چه جوریه که؟ (خنده حضار) شبهای جمعه …لابد سه ماه تعطیلی هم آنها تعطیل اند. خب شبهای جمعه چی میشه؟ بابا شما تعطیلی، اونا که تعطیل نیستند، ما تعطیلیم. بعد می گویند بریم شب جمعه، ارواح می آیند آنجا ما اونا را آنجا ملاقات کنیم. مثل آدم هایی که ممنوع الورود هستند که گاهی اوقات می رند به یک کشوری، می گه تو بیا دبی منم از اونجا می آم دبی، آنجا همدیگر را ببینیم. این که ممنوع الملاقات نیست، میتونه بیاد خونه شما، اگه میتونه بیاد توی اون قبرستون، میاد خونه خود شما. مرحوم پدرم وقتی که ما نشستیم دور هم، خواهرا و برادرا، پدرم چرا نیاد اونجا، بره توی اون قبرستان چه کار بکنه؟ منتظر ما باشه، بگه من وا ایستادم نیامدند هیچ کدامشان؟ (خنده حضار) میاد خونه ما، اونجا که بهتره اگه اون روح آزاده، اگر آزاد نیست که پس اونجا برای چه میرید؟

ما با تصوراتی که داریم آزاد نیستیم. عشق به خوبی گرفتاری هم داره، گرفتاری اون چیزهایی است که نمی ذاره ما به اونها برسیم. یکی اش همین صورت پرستی است. ائمه ما هم گفتند، امام رضا کجاست که می خوای زیارتش بکنی؟ گفتند “فی قلوب من والاه قبره”، قبرش در دل کسی است که اون را دوست دارد. تو برو ببین اگر این آدم او را دوست داره، بیا این آدم را زیارت کن. هیچ چیز بهتر از زیارت یک ولیّ، یک کسی که عاشق اونه {نیست} کسی که عاشق الهی قمشه ای ـ مرحوم پدرم ـ اگه ببینه که یک کسی هست که اینم عاشق اونه، خب میره زیارت اون. نزدیکترین کس به اون اینه، و فی قلوب من والاه این حرف خیلی مهم است که متاسفانه نمی زنند این حرف را  که در دل آن کسی که دوستش داره، آن کسی که امام حسین را دوست داره ممکن است بغل دستت نشسته باشه، تو داری پا میشی میری اونجا! البته اون سیر ظاهری هم در بعضی افراد یه احوالی ایجاد می کنه ولی این تصورات نباید در ذهن ما بیاد که اونو اونجا میشه دید. اون را همه جا می تونید، هر جا که دلتون با اون پیوند برقرار بکنه و معرفتی از او پیدا بکنین، دلتون پر بزنه برای او، او میاد پیش شما کما این که اگر دلتان برای خدا هم پر بزنه . یکی می گفت من عاشق خدام، نمی آد خدا، گفتم نیستی هنوز اگه باشی، خداوند منتظره یکی دلش پر بزنه، فورا میاد، این قدر هم دلش نازکه خداوند که به محض این که ببینه که تو داری غصه می خوری و می گی من در فراق تو هستم و کجایی همان موقع می آد. اصلا همان فراق را او فرستاده که تو احساس بکنی و گر نه تو که احساس فراق او را نمی کردی. اگر دیدی که دلت تنگ شده برا خدا بدان که اونجاست، ببین که اومده . انشاء الله ما عاشق بشیم به معنای واقعی عاشق روح که روح به معنای حقیقی به معنای عشق و به معنای شادی و به معنای جاودانگیِ روح که نه زاده شده، نه می میرد، لم یلد و لم یولده، روح ما نماینده خداست لم یلد و لم یولد و لم یکن له کفوا احد!»

دریافت فایل صوتی به حجم ۱ مگابایت


[۱] -کامل الزیارات ص۲۲۱

[۲] -الکافی  ج۳ ص۲۲۹ باب زیاره القبور

[۳] -الکافی ج۳ ص۲۳۰ بَابُ أَنَّ الْمَیِّتَ یَزُورُ أَهْلَه‏

 

۱۵۶ نظر

 1. رضا از ارومیه گفت:

  ببینم این سخنان هم سخیفه
  اللَّـهُ یَتَوَفَّى الْأَنفُسَ حِینَ مَوْتِهَا وَالَّتِی لَمْ تَمُتْ فِی مَنَامِهَا ۖ فَیُمْسِکُ الَّتِی قَضَىٰ عَلَیْهَا الْمَوْتَ وَیُرْسِلُ الْأُخْرَىٰ إِلَىٰ أَجَلٍ مُّسَمًّى ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ
  خداوند ارواح را به هنگام مرگ انسانها و در وقت خواب انسانها برمی‌گیرد. ارواح کسانی را که فرمان مرگ آنان را صادر کرده است نگاه می‌دارد، و ارواح دیگری را (که هنوز صاحبانشان اجلشان فرا نرسیده به تن) باز می‌گرداند تا سرآمد معیّنی (و وقت مشخّصی که پایان عمر است). در این مسأله (ی خواب و بیداری که همسان مردن و زنده شدن است) نشانه‌های روشنی (از مبدأ و معاد و قدرت خدا و ضعف انسانها) برای اندیشمندان است.
  سوره زمر آیه ۴۲
  از آیه کاملاً مشخصه که امکان برگشت روح انسان بعد از مرگش به دنیا وجود نداره و روح فقط در کالبد بدن هستش که در دنیا حضور داره و بس!!!!!!!!

 2. محمد گفت:

  تمام حرفهای استاد درسته

 3. محمد منافی گفت:

  با سلام به نظر من استاد به آسانسور اشاره کرده ومنظورش نفی پله ونردبان نیست

  • سید ج برزین مهر گفت:

   من که کلمات سخیف وسطحی درسخنان آقای قمشه ای ندیدم. چون کلام نبود، اسرار فرمودند، شما هم جناب منافی، مثل معنی لغوی فامیلیت نفی کن مردم رو از سر واسرار، برو بنده خدا دنبال باطن خودت ودنیا،قضاوت کار تو نیست، اول ببین هم مقام توست طرف، یامافوق تو.عقل چیز خوبی.!

 4. محمد گفت:

  با سلام . به نظر من سخنان استاد قمشه ای بسیار منطقی است و بهتر بود از الفاظی همچون سخیف و … استفاده نمی کردید . من افتخارم این است که در خانواده ای شیعه به دنیا آمده ام . لیکن آیت الله محمد باقر درچه ای در جایی از کتاب تخت فولاد معتقد است آنجا که بین نقلیات و عقل تضاد ایجاد گردد ، حجت با عقل است و نباید از نقل تبعیت کرد . برای همه شیعیان آرزوی سلامتی و بهره مندی از انوار حقیقی ۱۴ اختر تابناک امامت و ولایت داشته و برای استاد الهی قمشه ای آرزوی طول عمر با عزت می نمایم .

 5. بنده خدا گفت:

  اقای دکتر راست میگن. اونایی که میگن درست نیست. حق دارن . اخه منافعشون به خطر میوفته. اینو نگن پس چی بگن

 6. مسعود گفت:

  سلام . حمد خدای را که نعمت اسلام را به ما ارزانی داشت . مسلمانان چرا هر چیزی را که به مذاقمان خوش نمی آید و توان درک و فهم آن را نداریم ((سخیف و توهین آمیز  و تمسخر روایات معتبر و ارزشمند شیعه )) قلمداد می کنیم چرا اینقدر تنگ نظر و کوته بین هستیم که توان تحمل و هضم سخنان دیگران را نداریم و همه را به جز خودمان کافر و بی دین و مرتد می دانیم و خود را مجسمه اسلام و  خداپرستی – چرا در افکار و مسیر خوارج بیشتر دقت نمی کنیم و درس نمی گیریم و راه و روش انبیاء و اوصیا را خط مشی و نور  زندگی خود و دیگران نمی خواهیم . الغرض حجیت تفکر و عقل همانطوری که برادر بزرگوارمان فرمودند : ( آنجا که بین نقلیات و عقل تضاد ایجاد گردد ، حجت با عقل است و نباید از نقل تبعیت کرد) به نظر بنده نیز به حق نزدیکتر است . الحمد لله رب العالمین 

 7. احمد اسدی گفت:

  با سلام و خداقوت. من هم به خانواده استاد و نیز به خود استاد ارادتمندم. ولی قرار نیست هر کس هم هر سخنی گفت همه اش درست باشد و البته از طرفی هم سخنان استاد بیشتر برای دقت به باطن مسایل بوده است. گرچه ایشان بهتر بود با توجه با روایات معتبر که تضادی هم با کلیات حرف ها و سخنان ایشان ندارد اشاره می فرمودند تا دوستان منتقد خیلی به زحمت نمی افتادند. تکیه بر یک سری مسایل با اهمیت تر دلیل بر ترک و کنار گذاشتن مسایل کم اهمیت تر ندارد و هر کدام در جای خود دارای اثر است و خداوند حکیم برای تمامی مراتب سیر به تقرب الهی راه های گوناگونی قرار داده که تضادی با هم ندارند و هر کس باید بتواند با ادله متقن و دلایل متناظر با ایات و روایات مسیر خویش را ترسیم نماید و در جواب کسانی که صرفا عقل را حجت بالاتری نسبت به روایات و احادیث می دانند متذکر شوم که ما در این باب از مسایل باید به متخصصین این رشته که علمای برجسته و کارشناسان طراز اول دینی هستند مراجعه کنیم. و چه بسا افرادی همچون استاد قمشه ای در حیطه ادبیات و عرفان متبحر باشند ولی در شناخت احادیث و کتب روایی تبحر صددرصدی نداشته باشند…

 8. الهام گفت:

  خوب کجای این سخنان پر مفهوم و سنجیده سخیف و متضاد با اعتقادات مذهبی شیعیان هست؟!!!!

 9. قاسم گفت:

  سخنرانی خیلی منطق درست و اصولی کردند . ما باید این تعصبات و کوته بینی هایی که دست و پای مارو بسته کنار بذاریم.

 10. حسن گفت:

  کجاش سخیف بود.تویی که اینو نوشتی هنوز این مرد بزرگ رو نشناختی.برو استغفار کن .یعنی تو میگی حتما باید بری مشهد تا امام رضا رو دیدیار کنی؟تو منکر رابطه قلبی با امام معصوم هستی؟واقعا که…

 11. آدم گفت:

  مطلب رو درک نکردی و مقاله نوشتی که فلانی مرتد و کافره
  هدف از رفتن به گورستان یادآوری مرگ و سرنوشت انسانه که حداقل با دیدن قبرستان کمی عینک خودبینی و لباس تکبر رو کنار بگذاره و کمتر حرص و آز مال و قدرت دنیا رو بزنه . یادش بیاد که اگر ثروت تمام دنیا رو داشته باشه و بالاترین مقام و قدرت رو داشته باشه براش فرقی نمیکنه و بلاخره طعم مرگ رو خواهد چشید . پس یادمون باشه اینبار که رفتیم جهت زیارت اهل قبور یادمون باشه دو روز دنیا ارزش اینو نداره که غرور و تکبرمون باعث بشه دلی ازمون رنجیده بشه . یادمون باشه تهمت زدن به آدمها و غیبت کردن زشت و سخیفه و اگر مسلمانیم باور داریم که غیبت جزو گناهان کبیره اس . آرزوی اندیشه زیبا برای تمام دوستان دارم .

  • محمد گفت:

    باسلام.بنظرمیرسدلازمه خلقت اختلاف ورتبه بندی درموجودات بخصوص انسان لازمه خلقت بوده درغیر اینصورت تکامل بی معنی می باشد آیااین نکته مورد قبول سنت الیه می باشد لطفا پاسخ فرمائید

 12. منطق کجاست گفت:

  برادر من این حرفا چیه که می گید روح مومن میاد تو خانواده اش چیزای خوب رو می بینه. و روح غیر مومن گرفتاری های خانواده اش رو می بینه.این یعنی تو اصل خدا رو نشناختی و با نگاه مقرضانه انسان نما ها داری قضاوت می کنی.
  گفتی که گنه کنی به دوزخ برمت
  این را به کسی گو که تو را نشناسد
  ابو سعید ابلاخیر

 13. منطق گفت:

  برادر من این حرفا چیه که می گید روح مومن میاد تو خانواده اش چیزای خوب رو می بینه. و روح غیر مومن گرفتاری های خانواده اش رو می بینه.این یعنی تو اصل خدا رو نشناختی و با نگاه مقرضانه انسان نما ها داری قضاوت می کنی.
  گفتی که گنه کنی به دوزخ برمت
  این را به کسی گو که تو را نشناسد
  ابو سعید ابلاخیر

نظر دهيد