معرکه هرمجدون چيست؟

معرکه هرمجدون چیست؟

معرکه هرمجدون چیست؟

برخى از دانشمندان، یکى از علایم ظهور حضرت مهدى علیه السلام را وقوع معرکه جنگى در منطقه اى به نام هرمجدّون وبه تعبیر روایات قرقیسیا مى دانند. این قضیه حتّى در کتب اهل کتاب نیز به ان اشاره شده است.(۵)

اهل کتاب از یهود ونصارا این معرکه جنگى را بس عظیم وخطرناک مى دانند که در پایان تاریخ بشر اتفاق خواهد افتاد.

(هرمجدون) کلمه اى است مشتق از (هَرْ) به معناى کوه، و(مجدّو) که اسم وادى یا کوه کوچکى در شمال فلسطین است. اهل کتاب را گمان بر این است که مساحت معرکه این جنگ از منطقه (مجدّو) در شمال فلسطین تا (ایدوم) در جنوب امتداد دارد که حدود دویست میل است.(۶)

انان معتقدند که در این جنگ لشکرى با حدود ۴۰۰ ملیون نفر شرکت خواهند داشت.(۷) لشکرى که از عراق، ایران، لیبى، سودان وقفقاز در جنوب روسیه تشکیل شده است.(۸)

دکتر عبد الکریم زبیدى مى گوید: (… این حادثه همان حادثه بزرگى است که قبل از ظهور امام مهدى علیه السلام تحقق خواهد یافت، ودر روایات از ان به معرکه (قرقیسیا) یاد شده است. در ان واقعه میلیون ها لشکر از امریکا، اروپا، روسیه، ترکیه، مصر ودولت هاى مغرب عربى، ولشکریانى از شهرهاى شام یعنى سوریه، اردن، لبنان، فلسطین واسرائیل شرکت خواهند داشت. همگى در منطقه اى به نام قرقیسیا از بلاد شام با هم مواجهه خواهند داشت، وسفیانى در این هنگام خروج خواهد کرد…).(۹)

کلینى به سند خود از امام باقر علیه السلام نقل کرده که به میسّر فرمود: اى میسّر! چه مقدار بین شما وقرقیسیا فاصله است؟) عرض کرد: نزدیک شاطئ الفرات است. حضرت فرمود: (اما انّه سیکون بها وقعه لم یکن مثلها منذ خلق اللَّه تبارک وتعالى السموات والارض ولا یکون مثلها ما دامت السموات والارض. مادبه للطیر تشبع منها سباع الارض وطیور السماء…)؛(۱۰) (اگاه باش که در ان مکان واقعه اى اتفاق خواهد افتاد که نظیر ان از زمان خلقت اسمان ها وزمین از جانب خداوند تبارک وتعالى اتفاق نیفتاده است ونخواهد افتاد. انجا محلّ پذیرایى پرندگان خواهد بود. درندگان زمین وپرندگان اسمان از ان سیر خواهند شد).

از مجموعه روایات در این باب به خوبى استفاده مى شود که در این جنگ فرمانده عملیاتى این جنگ از جانب دشمنان اسلام، شخصى به نام سفیانى است. او کسى است که به کمک مراکز جاسوسى یهود وامریکا در میان مردم تفرقه انداخته ومردم را بر ضدّ شیعیان اهل بیت تحریک خواهد کرد، ونیز بعد از پناه بردن امام زمان علیه السلام به کعبه با عده اى از یاران خود درصدد مقابله با حضرت برآمده که خود او با لشکریانش درمنطقه اى به نام بیدا به زمین فرو خواهند رفت.

در همین جنگ است که بنیه یهود از هم پاشیده شده وبسیارى از انها نابود خواهند شد.

بخارى به سندش از رسول خدا صلى الله علیه واله نقل کرده که فرمود: (قیامت برپا نمى شود تا انکه شما با یهود بجنگید، در ان هنگام به حدّى از انان کشته خواهد شد که حتّى سنگى که یک یهودى در ان پناه گرفته مى گوید: اى مسلمان! این یهودى است که در کنار من پناه گرفته، او را به قتل برسان).(۱۱)

 

پی نوشت :

(۵) رؤیاى یوحنّا، ۱۶-۱۳/۱۶؛ سفر زکریا، ۵-۱/۱۴؛ کتاب مقدس، ص ۸۴۳٫

(۶) شبکه معلومات، ص ۴٫

(۷) همان، ص ۲٫

(۸) مجله الفکر الجدید، شماره ۱۵و۱۶٫

(۹) همان.

(۱۰) کافى، ج ۸، ص ۲۴۵، ح ۴۵۱٫

(۱۱) صحیح بخارى، ج ۳، ص ۲۳۲٫

موعود شناسى وپاسخ به شبهات

۱ نظر

  1. ahmad گفت:

    خوب بود

نظر دهيد