مهدى (عج) وقرآن

مهدى (عج) وقرآن

مهدى (عج) وقرآن

الف) همپاى قرآن:

اینکه پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) در سفارش مشهور خویش فرمود: (انى تارک فیکم الثقلین کتاب اللّه وعترتى ما ان تمسّکتم بهما لن تضلّوا ابداً)(۵) وبدین سان بر همپایى وهمراهى خاندان خویش سلام اللّه علیهم با قرآن کریم، تأکید نمود، دلالت بر این دارد که در زمان ما، کتاب خدا قرآن کریم جز در کنار مهدى آل محمد (صلى الله علیه وآله وسلم) که یگانه ذخیره وباقیمانده این دودمان پاک است، کتاب هدایت انسانها نتواند بود واز گمراهى وسرگردانى مردم، جلوگیرى نتواند کرد.

ونیز اینکه رسولخدا (صلى الله علیه وآله وسلم) فرمود: (علىّ مع القرآن والقرآن مع علىّ لا یفترقان حتى یردا على الحوض)(۶) با توجه به اینکه در این عصر، وصایت ووراثت حضرت على (علیه السلام) در همه مقامات ولایتى وشئونات هدایتى اش تنها از آن حضرت مهدى (علیه السلام) مى باشد، بر چنین همراهى وهمپایى ومعیّتى، بین او وقرآن نیز دلالت دارد.

ب) شریک قرآن

همه ائمه بزرگوار، (شرکاء قرآن کریم) شمرده شده اند(۷) چنانکه بطور ویژه در یکى از زیارتهاى مخصوصه حضرت مهدى (علیه السلام) با تعبیر (السلام علیک یا شریک القرآن) از ایشان یاد شده است.

ج) تلاوت کننده وترجمان قرآن

از آن رو که تلاوت آیات کتاب خدا بهترین وسیله انس باخداست، وبراى مقرّبان درگاه حق هیچ لذّتى بالاتر از خواندن قرآن وتدبّر در آن نیست، حضرت مهدى (علیه السلام) که در این دوران والاترین درجات انس وبالاترین مقامات قرب الى اللّه را داراست، شایسته ترین کسى است که به عنوانِ (یا تالِىَ کتابِ اللّه وترجمانَه)(۸) مى تواند مورد خطاب قرار گیرد.

د) قرائت کننده وتفسیرگر قرآن

براى قرائت وتفسیر قرآن کریم چه کسى شایسته تر از حضرت مهدى (علیه السلام) است که در این زمان (چراغ هدایت) و(حامل علوم قرآن) و(نگاهبان گنجینه دانش الهى) و(حافظ سرّ خدا) تنها اوست و(امانات نبوّت) و(ودیعت هاى رسالت) در این عصر تنها به او سپرده شده است؟(۹) اوست که قرآن را چونان که پیامبر (صلى الله علیه وآله وسلم) وعلى (علیه السلام) قرائت مى کردند، قرائت مى کند وآنچنان که خداى محمد وعلى (علیهما السلام)مى پسندد ومقرر فرموده است، تفسیر مى نماید.

(السلام علیک حین تقرء وتبیّن).(۱۰)

چه خوش است صوت قرآن زتو دلربا شنیدن***به رخت نظاره کردن، سخن خدا شنیدن

هـ) تعلیم دهنده احکام قرآن

.. صاحب الزّمان ومُظهر الایمان ومُلقِّن احکام القرآن…(۱۱)

(سلام خدا بر صاحب الزمان وآشکار کننده ایمان وتلقین وتعلیم دهنده احکام قرآن).

و) احیاگر قرآن

در آخر الزمان که سنّت هاى قرآنى به فراموشى سپرده شده وبسیارى از معارف این کتاب الهى از سوى کژ اندیشان به تحریف وتبدیل کشیده شده وحیات وحیات آفرینى آیاتش، در حصار جهل وهوس دنیا پرستان نادیده گرفته شده است، مهدى (علیه السلام) مى آید تا احیاگر این معجزه جاوید باشد واسلام ومسلمین را در پرتو انوار فروزان آن جانى تازه بخشد.

(اللهمّ جدّد به ما امتحى من دینک وأحىِ به ما بُدّلَ من کتابک وأظهر به غُیّر من حکمک).(۱۲)

(خدایا از دینت آنچه به نابودى گراییده بوسیله او تجدید فرما. واز کتابت آنچه دگرگونى وتبدیل پذیرفته بوسیله او احیا کن. واز احکامت آنچه را که تغییر یافته بوسیله او آشکار گردان).

پی نوشت:

(۵) کنزل العمال ج ۱ ص ۴۴ ـ مسند احمد بن حنبل ج ۵ ـ ص ۸۹ و۱۸۲: من در بین شما دو ودیعت گرانبها باقى مى گذارم تا زمانى که به آن دو چنگ زده باشید هرگز گمراه نخواهید شد.

(۶) ینابیع الموده صفحه ۹۰: على(علیه السلام) با قرآن است وقرآن باعلى است، هرگز از یکدیگر جدا نشوند تا آن زمان که در حوض کوثر بر من وارد شوند.

(۷) (زیارت جامعه) از ملحقات مفاتیح الجنان: السلام علیکم ائمّه المؤمنین… وعباد الرحمن وشرکاء القرآن…

(۸) مفاتیح الجنان، (زیارت آل یس) ـ روایت شده از ناحیه مقدسه امام زمان (علیه السلام) ـ.

(۹) تعابیرى برگرفته از (زیارت جامعه) مندرج در زیارت سوم از ملحقات مفاتیح الجنان.

(۱۰) مفاتیح الجنان، زیارت آل یس.

(۱۱) بخشى از زیارت (سلام اللّه الکامل التام) در استغاثه به حضرت صاحب الزمان (علیه السلام).

(۱۲) صلوات ابو الحسن ضرّاب اصفهانى، وارد شده از ناحیه مقدسه امام زمان (علیه السلام) در اعمال روز جمعه.

موعود شناسی و پاسخ به شبهات

۱ نظر

  1. رضا گفت:

    سلام حیف از اونایی که اسمشونو شیعه گذاشتن از شما انتقاد میکنند اون بهتره بران به مادرشون سربزنند.دستتون درد نکنه من به خودم افتخار کردم ازاینکه باشمااشنا شدم انشاالله اجراتان با امام زمان. وقتی که ظهور کردن معلوم میشه اینامزخرفه یانه.ای که بر ابوبکر دزد لعنت ای که بر عمر ابنه ای لعنت ای که بر عثمان لنگ لعنت ای که برعایشه… مادر لعنت ای که بر قاتلین شهداکربلا تا صبح قیامت لعنت.برخلق دو جهان علی امیرالمومنین است.یاعلی.

نظر دهيد