ميلاد مسعود امام حسن عسكرى علیه السلام – سال 232 هجرى قمرى / 8 ربیع الثانی

میلاد مسعود امام حسن عسکرى علیه السلام – سال ۲۳۲ هجرى قمرى / ۸ ربیع الثانی

میلاد مسعود امام حسن عسکرى علیه السلام – سال ۲۳۲ هجرى قمرى / ۸ ربیع الثانی

امام حسن بن على علیه السلام، که شیعیان وى را “امام حسن عسکری علیه السلام” مى ‏نامند، در روز جمعه، مصادف با هشتم ربیع الثانى سال ۲۳۲ قمرى، در مدینه منوره دیده به جهان گشود.(۱)

وى، امام یازدهم شیعیان و پدر ارجمندش امام على النقى علیه السلام است. نام مادرش، “حُدیث” است و براى این بانوى پرهیزکار و شایسته، نام ‏هاى دیگرى چون “سلیل”، “سوسن” و “جده” نیز گفته شده است.

با تولد امام حسن عسکرى علیه السلام، در مدینه منوره شور و شعف ویژه اى در خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله و دوستداران اهل بیت علیهم السلام به وجود آمد و حرم اهل بیت علیهم السلام را غرق در شادى و شادمانى نمود.

درباره تاریخ روز تولدش، روزهاى دیگرى چون چهارم و دهم ربیع ‏الثانى نیز گفته شده است. ولیکن قول مشهور علما و مورخان شیعه، همان است که نقل کردیم.(۲)

تولد امام حسن عسکرى علیه السلام در مدینه منوره، مقارن بود با خلافت “متوکل عباسى” (دهمین خلیفه سلسله عباسیان).

متوکل، که از خلفا و حاکمان ستمگر تاریخ و از دشمنان سرسخت خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله بود، نسبت به عموم علویان، به ویژه “امام على النقى علیه السلام” و فرزندش “امام حسن عسکرى علیه السلام”، تضییقات و فشارهاى زیادى اعمال نمود و در سال ۲۳۶ قمرى، آنان را از مدینه به سامرا فراخواند و از نزدیک آن بزرگواران را، تحت نظر و مراقبت خویش قرار داد.(۳)

سرانجام، در سال ۲۶۰ قمرى، امام حسن عسکرى علیه السلام از سوى “معتمد عباسى” (پانزدهمین خلیفه سلسله عباسیان)، مسموم و پس از چند روز بیمارى ،در هشتم ربیع الاول به شهادت رسید.

پی نوشت

(۱). الارشاد، ص ۶۵۰؛ منتهى الآمال، ج ۲، ص ۳۹۲٫
(۲). منتهى الآمال، ج ۲، ص ۳۹۲؛ مسار الشیعه (از مجموعه نفیسه)، ص ۳۰٫
(۳). منتهى ‏الآمال، ج ۲، ص ۳۹۳٫

منبع: نرم افزار دایره المعارف چهارده معصوم علیهم السلام

نظر دهيد