آيه ارسال رسول چگونه بر ظهور امام زمان دلالت دارد؟

آيه ارسال رسول چگونه بر ظهور امام زمان دلالت دارد؟

خداوند متعال مى فرمايد: (هُوَ الَّذِى ارْسَلَ رَسُولَهُ بِالهُدى وَدِينِ الحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ المُشْرِکُونَ)؛(40) (او کسى است که رسولش را با هدايت ودين حقّ فرستاد تا او را بر همه ايين ها غالب گرداند، هر چند مشرکان کراهت داشته باشند).

مقصود از هدايت در ايه، هدايت الهى است که رسول خود را بر ان مبعوث کرده ومراد از (دين حق) نيز همان دين اسلام است. وضمير در (ليظهره) به دين اسلام برمى گردد نه رسول خدا صلى الله عليه واله زيرا مرجعى نزديک تر از کلمه رسول است. ونيز تناسب بين غالب که دين اسلام است با مغلوب که اديان ديگر است برقرار مى شود.

فخر رازى مى گويد: (اين بشارت از طرف خداوند است که بايد در اينده تحقق يابد وطبق روايات در زمان حضرت عيسى وحضرت مهدى عليه السلام محقق مى شود).(41)

طبرى مى گويد: (در زمان نزول حضرت عيسى عليه السلام تمام اديان باطل ونابود شده وتنها دين اسلام بر همه اديان غالب خواهد شد).(42)

از سعيد بن جبير روايت شده که ايه مربوط به مهدى عليه السلام از اولاد فاطمه عليها السلام است که خداوند او را بر همه اديان غالب خواهد کرد.(43)

ابو بصير از امام صادق عليه السلام در تفسير ايه فوق روايت کرده که فرمود: (به خدا سوگند، تاويل ايه هنوز تحقق نيافته ونخواهد يافت تا انکه قائم خروج کند. وهنگامى که خروج کرد کافر به خداى عظيم در روى زمين باقى نمى ماند).(44)

 

پی نوشت :

(40) سوره توبه، ايه 33.

(41) تفسير فخررازى، ج 12، ص 104.

(42) جامع البيان، ج 13، ص 109.

(43) الفصول المهمه، ص 300.

(44) تفسير برهان، ج 3، ص 407.

موعود شناسى وپاسخ به شبهات

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

موعود شناسی و پاسخ به شبهات
وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (27) / شاد کردن مؤمن

وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (27) / شاد کردن مؤمن کی از زیباترین اعمال و یکی از وظایف منتظران واقعی در دوران سخت و رنج آور غیبت، «شاد کردن مؤمنین» است. خوشحال کردن مؤمن، می تواند با کمک مالی یا بدنی باشد و یا در برآوردن حوائج …

موعود شناسی و پاسخ به شبهات
وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (26) / یاد در نوروز

وظایف منتظران در عصر غیبت امام زمان (عج) (26) /  یاد در نوروز پیش از این گفتیم، یکی از وظایف منتظران ظهور آن است که روزهای منسوب به حضرت مهدی (عج) را محترم شمرده و ارج بنهند. اکنون به طور خاص به ذکر روزی می پردازیم که در آن روز …

موعود شناسی و پاسخ به شبهات
از ديدگاه اسلام اينده درخشان چه مشخصاتى دارد؟

از ديدگاه اسلام اينده درخشان چه مشخصاتى دارد؟ از نظر اسلام اينده درخشان ويژگى هايى دارد که به انها اشاره مى کنيم: 1 – خوشبينى به اينده بشريت. 2 – گسترش عدالت. 3 – رابطه انسان با انسان. 4 – برقرارى مساوات کامل ميان انسان ها در زمينه قانون. 5 …