آيه ارسال رسول چگونه بر ظهور امام زمان دلالت دارد؟

آیه ارسال رسول چگونه بر ظهور امام زمان دلالت دارد؟

آیه ارسال رسول چگونه بر ظهور امام زمان دلالت دارد؟

خداوند متعال مى فرماید: (هُوَ الَّذِى ارْسَلَ رَسُولَهُ بِالهُدى وَدِینِ الحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ المُشْرِکُونَ)؛(۴۰) (او کسى است که رسولش را با هدایت ودین حقّ فرستاد تا او را بر همه ایین ها غالب گرداند، هر چند مشرکان کراهت داشته باشند).

مقصود از هدایت در ایه، هدایت الهى است که رسول خود را بر ان مبعوث کرده ومراد از (دین حق) نیز همان دین اسلام است. وضمیر در (لیظهره) به دین اسلام برمى گردد نه رسول خدا صلى الله علیه واله زیرا مرجعى نزدیک تر از کلمه رسول است. ونیز تناسب بین غالب که دین اسلام است با مغلوب که ادیان دیگر است برقرار مى شود.

فخر رازى مى گوید: (این بشارت از طرف خداوند است که باید در اینده تحقق یابد وطبق روایات در زمان حضرت عیسى وحضرت مهدى علیه السلام محقق مى شود).(۴۱)

طبرى مى گوید: (در زمان نزول حضرت عیسى علیه السلام تمام ادیان باطل ونابود شده وتنها دین اسلام بر همه ادیان غالب خواهد شد).(۴۲)

از سعید بن جبیر روایت شده که ایه مربوط به مهدى علیه السلام از اولاد فاطمه علیها السلام است که خداوند او را بر همه ادیان غالب خواهد کرد.(۴۳)

ابو بصیر از امام صادق علیه السلام در تفسیر ایه فوق روایت کرده که فرمود: (به خدا سوگند، تاویل ایه هنوز تحقق نیافته ونخواهد یافت تا انکه قائم خروج کند. وهنگامى که خروج کرد کافر به خداى عظیم در روى زمین باقى نمى ماند).(۴۴)

 

پی نوشت :

(۴۰) سوره توبه، ایه ۳۳٫

(۴۱) تفسیر فخررازى، ج ۱۲، ص ۱۰۴٫

(۴۲) جامع البیان، ج ۱۳، ص ۱۰۹٫

(۴۳) الفصول المهمه، ص ۳۰۰٫

(۴۴) تفسیر برهان، ج ۳، ص ۴۰۷٫

موعود شناسى وپاسخ به شبهات

نظر دهيد